Białoruś przestanie importować rosyjską energię elektryczną

20.12.2017 17:05  Energetyka
Białoruś przestanie importować rosyjską energię elektryczną Białoruś zrezygnuje z importu rosyjskiej energii elektrycznej. Białoruski minister energetyki zapowiedział, że stanie się to już w przyszłym roku. Natomiast wicepremier Białorusi do spraw gospodarczych - że najpóźniej do 2020 roku, czyli gdy zostanie uruchomiona Białoruska Elektrownia Atomowa. Większość białoruskiej energii elektrycznej jest wytwarzana z gazu kupowanego w Rosji.

Białoruski minister energetyki Uładzimir Patupczyk na wspólnym posiedzeniu obu izb parlamentu oświadczył, że Mińsk zakończył rozmowy z Rosją dotyczące importu energii elektrycznej. "Doszliśmy do wniosku, że nie będziemy jej kupować po rosyjskich cenach lecz będziemy ją zamieniać na własną energię" - powiedział minister energetyki. Patupczyk uściślił, że od roku 2018 Białoruś całkowicie rezygnuje z importu energii elektrycznej.

Natomiast wicepremier Białorusi Uładzimir Siamaszka odpowiedzialny za gospodarkę powiedział, że Białoruś zrezygnuje z importu rosyjskiej energii elektrycznej, jeśli nie w przyszłym roku, to do 2020 roku. Wicepremier Siamaszka oznajmił także, że Białoruś nie będzie masowo eksportować paliw przez rosyjskie porty - tak jak tego chce Moskwa.

Białoruś produkuje paliwa wykorzystując rosyjską ropę i sprzedaje je za granicę głównie przez porty Litwy i Łotwy.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes