Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę dla firmy?

26.07.2019 11:24  Energetyka
Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę dla firmy? Ekologia to obecnie bardzo modny temat. Dziś praktycznie każdy aspekt życia musi być mniej lub bardziej “eko”. Nic chyba zatem dziwnego, że niezwykłą popularność zdobywa ostatnio temat “zielonej” produkcji energii. Pozostaje jednak pytanie - czy to tylko moda? A może inwestycja w ekologiczne źródła zasilania jest rzeczywiście opłacalna dla biznesu? Cóż - zastanówmy się!

Fotowoltaika - koszt


Ile trzeba zainwestować, aby mieć instalację fotowoltaiczną w swojej firmie? Najtańsze rozwiązanie to koszt od 39 000 złotych netto. W tej opcji otrzymujemy elektrownię słoneczną, która składa się z następujących komponentów:

 • Moduły fotowoltaiczne
 • Falownik podłączony do monitoringu online
 • Skrzynka przyłączeniowa


W cenie dostajemy także konstrukcję montażową z aluminium, jak również okablowanie i dokumentację techniczną. Zawarte są także wszelkie materiały niezbędne do uruchomienia takiego rozwiązania. W kwocie zawarta jest oczywiście dostawa komponentów czy uruchomienie instalacji na miejscu. 

Opłacalność fotowoltaiki


Czy taka instalacja się opłaca? Ostatecznie, wydatek rzędu 40 tysięcy złotych może się wydawać całkiem sporym kosztem - i słusznie! Warto pamiętać jednak o tym, że taka inwestycja zwróci się dosyć szybko. Jak? Policzmy! Na początek weźmy pod uwagę stale rosnące ceny prądu. Średnio, koszt zakupu jednej kWh prądu rośnie o około 4.5% rocznie. Tylko w 2019 koszt zakupu energii elektrycznej wzrósł o ponad 60%.

I to właśnie z tego wynika opłacalność fotowoltaiki. Bo dobrze zaprojektowana instalacja tego typu pozwala zmniejszyć koszt zakupu prądu nawet o 70%. Czyli - nie tylko zwróci się jako inwestycja, ale również w krótkim czasie na siebie zarobi. Wysokość oszczędności, jakie możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, zrekompensuje wydatek na montaż instalacji.

Jak długo zwraca się fotowoltaika dla firm?


To kwestia mocno indywidualna. Okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną zależy od:

 • Kosztu instalacji
 • Zapotrzebowania firmy na energię
 • Kosztu kWh energii elektrycznej
 • Wysokości dotacji
 • Typu użytych paneli
 • Rodzaju powierzchni (tu ma znaczenie koszt przygotowania podłoża),
 • Usytuowanie instalacji względem stron świata

 

Fotowoltaika dla firm - niezależność energetyczna


Inwestując w fotowoltaikę wybierasz niezależność. I nie chodzi tu wyłącznie o same koszty prądu, które przecież stale idą w górę. Posiadając fotowoltaikę w swojej firmie nie musisz już obawiać się o nagłe braki energii elektrycznej, wynikające choćby z przeciążenia sieci. A to wciąż się zdarza, w szczególności latem. Takie przerwy w działaniu przedsiębiorstwa to zwykle ogromne koszty dla przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak zainstalujesz fotowoltaikę, to nie musisz tym się przejmować.
 

Opłacalność fotowoltaiki - kwestie wizerunkowe


W dzisiejszych czasach, wszystko co związane jest z ekologią czy ochroną środowiska, jest bardzo modne. Nie inaczej jest z produkcją “zielonej” energii. Montaż paneli fotowoltaicznych w firmie można świetnie wykorzystać marketingowo. Od tej pory, Twoja firma może reklamować się jako przyjazna środowisku i dbająca o przyrodę. To korzyść, która przemawia do konsumentów w praktycznie każdej branży! Wiele osób znacznie chętniej sięgnie po ofertę producenta, który dba o przyrodę. 


Ten sam argument działa zresztą przy rekrutacji potencjalnych pracowników. W czasach, gdy mamy rynek pracownika, każdy argument mogący przemówić za wyborem danej firmy jest na wagę złota. Dla części osób (szczególnie w dużych miastach) praca z firmą, która dba o środowisko, może być ważna. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku wysokiej klasy specjalistów, dla których obok benefitów czy wysokiej pensji będzie to dodatkowy argument.

Czy można obniżyć koszt fotowoltaiki?


Nie musisz wcale angażować firmowych środków by stworzyć instalację fotowoltaiczną. Możesz skorzystać z jednego z wielu sposobów finansowania instalacji:

 • Leasing
 • Kredyt

 Polskie władze aktywnie wspierają firmy w przechodzeniu na bardziej ekologiczne źródła energii. Warto sprawdzić, czy mamy możliwość uzyskania kredytu lub wykorzystać opcję leasingu. Tym bardziej, że pozwala to na obniżenie kosztów energii elektrycznej nawet o 70%. Wyobrażasz to sobie? Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz śmiało przeznaczyć na rozwój swojej firmy - zamiast, jak do tej pory, płacenie za energię elektryczną.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną dla swojej firmy
, to warto pamiętać również o ulgach podatkowych. Wydatki, jakie poniesiesz w związku z montażem instalacji, możesz łatwo odpisać od zobowiązań wobec fiskusa. Warto pamiętać też o amortyzacji tych kosztów.


I jeszcze jedna kwestia, jeżeli nadal zastanawiasz się nad opłacalnością paneli fotowoltaicznych. Wszelkie nadwyżki energii możesz z łatwością sprzedać, uzyskując tym samym dodatkowy przychód dla swojej firmy. Tym samym instalacja nie tylko na siebie zarobi, ale również zacznie przynosić Twojemu biznesowi jeszcze lepszy zysk. Koszt sprzedaży określony jest ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Dzięki temu, szybko i łatwo obliczysz potencjalne przychody!

Instalacja fotowoltaiczna w leasingu


Wspomnieliśmy również o leasingu. Taka forma finansowania fotowoltaiki też może być całkiem niezłym rozwiązaniem dla Twojego biznesu. W krótkim czasie zbudujesz farmę fotowoltaiczną w Twojej firmie, bez angażowania środków własnych. Raty leasingowe pokryją cały koszt nabycia czy budowy tego rozwiązania. Dodatkowo, dzięki produkcji energii na potrzeby własne zyskujesz środki na pokrycie rat leasingowych. 


Fotowoltaika dla firm w leasingu to również bardzo proste procedury. Z reguły oczekiwanie na decyzję zajmuje najwyżej 1-2 tygodnie. Wszystkie kroki związane z otrzymaniem takiej formy finansowania są o wiele prostsze niż w przypadku kredytów.

Fotowoltaika dla firm - od czego zacząć?


Już dziś zacznij zasilać swój biznes dobrą energią! Zainwestuj w fotowoltaikę i zyskaj nawet do 70% więcej pieniędzy na rozwój swojej firmy. Po co masz przepłacać za energię elektryczną? To wydatek, który nigdy nie przyniesie ani Tobie ani Twojemu biznesowi żadnych wymiernych korzyści. Koszt fotowoltaiki jest na tyle korzystny, że w krótkim czasie przełoży się na realne dochody dla Twojego przedsiębiorstwa.


Chcesz zoptymalizować koszty energii w swojej firmie? Już dziś skontaktuj się z doradcami Wojtmar (https://wojtmar.com.pl/). To zespół specjalistów w zakresie fotowoltaiki dla firm. Eksperci Wojtmar pomogą Ci w doborze optymalnego rozwiązania dla Twojego biznesu. Stworzą dla Ciebie instalację fotowoltaiczną od podstaw - taką, która nie tylko szybko się zwróci, lecz przede wszystkim zacznie w krótkim czasie na siebie zarabiać. 


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • No jasne, że tak! My w naszej firmie mamy zamontowane panele z Oze-Biomar. Bardzo solidna firma!

  Logger   (1 listopada o 23:47)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • najlepszy sposób żeby dorobić - katalizatory na skup, potwierdzam ja i skup tomkat :D

  ~antek   (29 lipca o 13:32)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes