Departament Stanu USA o Nord Stream 2

01.12.2017 05:54  Energetyka
Departament Stanu USA o Nord Stream 2 Departament Stanu USA krytycznie ocenił plany budowy Nord Stream 2. Rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji Heather Nauert powstrzymała się jednak przed stwierdzeniem, że gazociąg prawdopodobnie nie powstanie. Taką opinię wyraził wcześniej jeden ze średnich rangą amerykańskich dyplomatów.

Heather Nauert oświadczyła, że budowa Nord Stream 2 oraz gazociągu przez Turcję wzmocniłaby dominację Rosji na europejskim rynku gazowym i podważyła plany dywersyfikacji źródeł energii. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia rzeczniczka Departamentu Stanu oceniła, że dzięki Nord Stream 2 Rosja mogłaby użyć dostaw gazu do szantażu politycznego.

"To stanowiłoby zagrożenie bezpieczeństwa państw regionu Morza Bałtyckiego i pozwoliłoby Rosji realizować plan osłabienia Ukrainy poprzez pozbawienie jej roli kraju tranzytowego dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy" - powiedziała.
Heather Nauert przyznała jednak, że podczas wczorajszego oficjalnego spotkania w Waszyngtonie sekretarz Stanu Rex Tillerson nie rozmawiał o Nord Stream 2 z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. "Rozmawiali o Korei Północnej, kryzysie humanitarnym w Jemenie i paru innych sprawach, ale sprawa Nord Stream 2 się nie pojawiła" - powiedziała Heather Nauert.

Rzeczniczka resortu dyplomacji USA nie odpowiedziała na pytanie czy Stany Zjednoczone podejmą jakieś działania, by zablokować budowę gazociągu z Rosji. Nie skomentowała też słów zastępcy podsekretarza stanu Johna McCarricka, że amerykańskie władze nie przewidują takiej możliwości, by Nord Stream 2 został zbudowany. Wyjaśniała, że nie zna tej wypowiedzi.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes