Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Do końca kwietnia będzie wiadomo, kiedy mogą zapaść postanowienia w sprawie arbitrażu PGNiG-Gazprom

05.04.2018 12:25  Energetyka
Do końca kwietnia będzie wiadomo, kiedy mogą zapaść postanowienia w sprawie arbitrażu PGNiG-Gazprom Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się, że do końca kwietnia będzie wiadomo, kiedy mogą zapaść postanowienia w sprawie arbitrażu PGNiG - Gazprom. Sprawa dotyczy renegocjacji cen gazu sprowadzanego do Polski z Rosji w ramach długookresowego kontraktu jamalskiego.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że w tym miesiącu nie jest spodziewane rozstrzygnięcie arbitrażu. Dodał, że cały czas wszystkie opcje są możliwe - orzeczenie częściowe, a także orzeczenie całkowite.

Piotr Woźniak powtórzył, że PGNiG jest pewny swoich racji, które są przedstawiane od dawna. Ostatnio mówił, że chodzi o cały szereg kwestii, "ale z tych ważnych to jest przede wszystkim cena za gaz, którą płaciliśmy przez lata, bardzo wysoką".
Wcześniej wyjaśniano, że działania PGNiG S.A. mają na celu dostosowanie warunków cenowych kontraktu jamalskiego do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Pod koniec marca w Wiedniu odbyło się ostatnie podsumowujące posiedzenie arbitrażowe PGNiG - Gazprom.
W maju 2015 roku PGNiG skierowało do Gazpromu wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Przedmiotem sporu jest zmiana warunków cenowych kontraktu jamalskiego, zawartego we wrześniu 1996 roku. Zapisy były renegocjowane w 2010 roku. Kontrakt dotyczy dostaw gazu do Polski do 2022 roku. Chodzi o 10 miliardów sześciennych gazu transportowanego rocznie przez gazociąg Jamał-Europa. Polski odcinek rurociągu liczy prawie 700 kilometrów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes