Efektywność energetyczna

30.10.2011 18:01  Energetyka
Efektywność energetyczna
W Polsce znaczącej poprawie ulega efektywność energetyczna, co pozwala na osiąganie lepszych wyników ekonomicznych i wpływa na poprawę stanu środowiska.

Jak powiedział Polskiemu Radiu sekretarz generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji profesor Krzysztof Żmijewski osiągnęłiśmy w tej dziedzinie znaczny postęp, choć od najlepszych dzieli nas jeszcze spory dystans. W latach osiemdzisiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku nasza efektywność energetyczna była cztery razy gorsza od najlepszej na świecie efektywności japońskiej, teraz jest tylko dwukrotnie mniejsza.

Jeśli będziemy ją poprawiali w dotychczasowym tempie to Japonię dogonimy między rokiem 2025, a 2030. Jak podkreśla profesor Krzysztof Żmijewski ostatnie lata przyniosly między innymi duże osiągnięcia w dziedzinie termomodernizacji budynków mieszkalnych, poprawiającej parametry wykorzystania energii przy ich ogrzewaniu. Z jednej strony jest to miarą sukcesu, ale z drugiej obrazuje skalę istniejącego marnotrawstwa, ponieważ okazało się, że w wielu przypadkach można ograniczyć w sposób ekonomicznie uzasadniony zużycie energii w budynkach o ponad 40%.

Poprawa efektywności następuje między innymi dzięki wykorzystaniu systemu dotacji, którymi zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeden z programów dotyczy zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej i jest adresowany do samorządów. W ciągu ostatnich czterech lat dofinansowano poprawę standardu energetycznego w 1200 budynkach. W najbliższych czterech latach przekazanych zostanie 2,5 mld złotych na podobne przedsięwzięcie dotyczące 2,5 tysiąca budynków. W ocenie prezesa Narodowego Funduszu Jana Rączki znaczenie programu to coś więcej niż poprawa parametrów wykorzystania dostarczanego ciepła.

Są też efekty społeczne i ekonomiczne. Pozwala to bowiem na podniesienie jakości świadczonych usług na przykład w szpitalach i przedszkolach, oddziaływuje też na rynek budowlany dając zamówienia firmom i zmniejszając bezrobocie. Jak podkreśla profesor Krzysztof Żmijewski mimo postępu w podnoszeniu efektywności energetycznej, w Polsce jest pod tym względem jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

W jego ocenie w kraju można zaoszczędzić 6 tysięcy megawatów w samej elektroenergetyce stosując racjonalne sposoby wykorzystania energii. Tymczasem dochodzi w tej dziedzinie do licznych zaniedbań. To problem, który daje o sobie znać nie tylko w Polsce. Do 2016 roku Unia Europejska w następstwie poprawy efektywności energetycznej miała osiągnąć ograniczenie zużycia energii o 9%. Zdaniem profesora Krzysztofa Żmijewskiego najwyżej będzie to od 4,5 do 5%.

IAR

mp

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes