"Financial Times": wydobycie gazu łupkowe opłacalne dopiero za kilka lat

17.11.2014 09:01  Energetyka
"Financial Times": wydobycie gazu łupkowe opłacalne dopiero za kilka lat Krytyczny artykuł dotyczący polskiego gazu łupkowego opublikował „Financial Times”. Zdaniem brytyjskiego dziennika, minie przynajmniej kilka lat, zanim wydobycie tego surowca stanie się opłacalne dla firm posiadających koncesje na prowadzenie wierceń. Gazeta podkreśla wielkie nadzieje, jakie nasze państwo wiąże z gazem łupkowym (eksploatacja jego złóż ma posłużyć uniezależnieniu się od dostaw gazu ziemnego z Rosji) przy jednoczesnym olbrzymim rozczarowaniu przedsiębiorstw wydobywczych skalą biurokracji. Skłania ona firmy do wycofywania się z dalszych wierceń.

Dziennik wskazuje, że spośród 11 zagranicznych firm, które prowadziły próbne odwierty, aż siedem wycofało się z Polski. Ich przedstawiciele narzekali przede wszystkim na niesprzyjający inwestycjom klimat (uzyskanie niezbędnych pozwoleń trwa do 18 miesięcy), olbrzymie oczekiwania ze strony polskiej oraz opóźnienia przy wdrażaniu niezbędnych regulacji prawnych. Na rezygnację zagranicznych przedsiębiorstw z planów wydobycia polskiego gazu łupkowego ma również wpływ obniżka światowych cen ropy naftowej oraz konieczność zainwestowania w wiercenia znacznie większych środków finansowych, niż to początkowo szacowano. Dlatego też – jak wskazuje brytyjska gazeta – jedynie polscy giganci, tacy jak PGNiG i PKN Orlen, oraz kilka firm z zagranicy zdecydowało się kontynuować poszukiwania tego surowca.

Na krytyczne głosy dotyczące nadmiernej biurokracji odpowiedział Paweł Mikusek, rzecznik resortu środowiska, stwierdzając, iż ministerstwo robi wszystko, aby skrócić czas trwania procesu decyzyjnego. Zmiany na lepsze w tej materii potwierdza też inny rozmówca „Financial Times”, Oisin Fanning z San Leon Energy. Podkreśla, że polski rząd jest wobec przedstawicieli ”łupkowego biznesu” pomocny. Uchwalona w sierpniu nowa ustawa węglowodorowa ma przyczynić się zmniejszenia restrykcji dotyczących wydobycia i przyciągnąć nowych inwestorów zagranicznych.

Aktualne szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego w naszym kraju mówią o zaspokojeniu zapotrzebowania na okres 55 lat. Analizy sprzed trzech lat szacowały okres trzystuletni (5,3 biliona metrów sześciennych). Obecnie w Polsce prowadzone jest ponad 60 odwiertów gazu łupkowego – gaz nie jest komercyjnie wydobywany z żadnego z nich.

Dominik Balawender
Inwestycje.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • POLSKA JEST REPUBLIKĄ URZĘDNIKÓW - SZKODNIKÓW

  ~Przemek   (17 listopada 2014 o 21:04)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Rozczarowanie skalą biurokracji.... A czego się spodziewali, w tym porąbanym kraju? Urzędnik - aby uzasadnić potrzebę swego istnienia, będzie każdą sprawę przewlekał; wtedy wszyscy będą widzieć, jaki jest zapracowany i dlaczego potrzebnych mu jest jeszcze dwóch zastępców.

  ~Adler   (17 listopada 2014 o 09:36)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes