Fundacja złożyła skargę do sądu Finlandii w sprawie Nord Stream 2

12.05.2018 00:36  Energetyka
Fundacja złożyła skargę do sądu Finlandii w sprawie Nord Stream 2 Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła do sądu administracyjnego w Finlandii zgodę tego kraju na budowę gazociągu Nord Stream 2. Skarga dotyczy blisko 380-kilometrowego odcinka w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Została złożona do Sądu Administracyjnego w Vaasie.

Rurociągiem ma płynąć gaz z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego; ma biec równolegle do pierwszej nitki Nord Stream - omijać Polskę i kraje bałtyckie.
Według Fundacji, analiza dokumentacji złożonej przez inwestora pokazuje, że oddziaływanie tej inwestycji na środowisko jest źle zbadane.

Prezes organizacji Marcin Stoczkiewicz powiedział, że w związku z tym istnieje duże zagrożenie naruszenia stanu środowiska naturalnego. "Budowa nie tylko tego odcinka, ale całego gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej, bo jeszcze bardziej uzależnia ją od dostaw surowców energetycznych z państw niedemokratycznych, spoza UE" - dodał.

W opinii ClientEarth, Nord Stream 2 może znacznie opóźnić i utrudnić transformację energetyczną w Polsce. "Polska energetyka powinna odchodzić od węgla. Tak się nie stanie, jeśli alternatywą dla węgla będzie rosyjski gaz" - dodał Stoczkiewicz.

Przeciwko Nord Stream 2 występuje też m.in. niemiecka organizacja ekologiczna Naturschutzbund Deutschland (NABU) złożyła w Wyższym Sądzie Administracyjnym w Greifswaldzie kolejny wniosek o natychmiastowe wstrzymanie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2.

Jak dowiedziało się Polskie Radio NABU złożyło kolejny wniosek w tak zwanym trybie ekspresowym, który ma spowodować natychmiastową decyzję o (przynajmniej czasowym) wstrzymaniu budowy.

Zgodnie z posiadanym zezwoleniem rosyjsko-niemieckie konsorcjum ma rozpocząć budowę 15-go maja.
Na początku maja rzecznik niemieckiego oddziału Gazpromu informował, że w niemieckim Lubminie rozpoczęto wykopy oraz wylewanie fundamentów pod budowę terminala odbioru rosyjskiego gazu, który ma płynąć gazociągiem Nord Stream 2.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes