Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Gazprom dostał zgodę Finlandii na budowę Nord Stream 2

05.04.2018 22:46  Energetyka
Gazprom dostał zgodę Finlandii na budowę Nord Stream 2 Finlandia wydała zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Informację opublikowano na stronach internetowych fińskiego rządu. Decyzję z zadowoleniem przyjął rosyjski koncern Gazprom, który jest największym udziałowcem tego projektu.

Przeciwko budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego występują między innymi Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone. W ocenie polskich ekspertów, Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz zwiększa uzależnienie państw zachodniej Europy od dostaw gazu z Rosji.

Rząd Finlandii wydając zgodę na budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego obwarował ją klauzulą warunkową. Wykonawca, czyli zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 AG musi zadbać o względy bezpieczeństwa, wziąć pod uwagę interesy Finlandii na Morzu Bałtyckim, w tym obecne i przyszłe inwestycje w tej strefie.

Zgoda fińskiego rządu obowiązuje przez 50 lat i może zostać przedłużona. Nord Strem 2 będzie wybudowany na dnie Morza Bałtyckiego, równolegle do gazociągu Nord Stream i połączy Rosję z Niemcami. Oprócz Gazpromu w spółce budującej rurociąg są firmy energetyczne z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Holandii.

Polska zgłasza wiele zastrzeżeń do tego projektu, protestując przeciwko jego realizacji. Oprócz zagrożenia dla żeglugi na Bałtyku w tym w pobliżu wejść do polskich portów, projekt Nord Stream 2 destabilizuje bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Rosja dysponując tym rurociągiem może ograniczyć dostawy błękitnego paliwa przez terytoria Polski i Ukrainy, a tym samym poprzez tak zwane "kontrolowane kryzysy energetyczne" szantażować swoich zachodnich partnerów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes