Litwa chce zwiększenia finansowania zamknięcia elektrowni atomowej w Ignalinie

16.07.2018 09:28  Energetyka
Litwa chce zwiększenia finansowania zamknięcia elektrowni atomowej w Ignalinie Litwini chcą zwiększenia unijnego dofinansowania procesu zamknięcia Ignalińskiej Elektrownii Atomowej w perspektywie finansowej na lata 2021-2027. W tym tygodniu na Litwę przyjadą przedstawiciele unijnych instytucji, aby zapoznać się z postępem prac prowadzonych w celu likwidacji siłowni.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej, wezmą udział w jutrzejszej dyskusji poświęconej możliwościom finansowania zamknięcia elektrowni. Obecnie prowadzone są negocjacje z Komisją Europejską dotyczące perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Unia na zamknięcie reaktorów jądrowych zamierza przeznaczyć 552 mln euro. Litwa chce zwiększenia tej kwoty.

Projekt przedstawiony przez Brukselę zakłada, że Unia sfinansuje nie więcej niż 80 procent kosztów, a Litwa oraz inne organizacje międzynarodowe pokryją pozostałe 20 procent. W obecnym budżecie litewski wkład finansowy to 14 procent kosztów. Już wcześniej resort energetyki Litwy informował, że na zamknięcie ignalińskiej siłowni potrzebne będzie około 780 mln euro.

Elektrownia atomowa na Litwie, w której zastosowano reaktory podobne do tych w Czarnobylu, została wybudowana w 1983 roku. Zamknięcie siłowni było jednym z warunków wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej. Na proces likwidacji Unia Europejska w ciągu ostatnich 11 lat przeznaczyła około 1,3 mld euro. Szacuje się, że całkowite zamknięcie elektrowni nastąpi w 2038 roku.IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes