ME: Nie ma zagrożenia wystąpienia problemów z bilansem mocy w Polsce

01.02.2019 14:23  Energetyka
ME: Nie ma zagrożenia wystąpienia problemów z bilansem mocy w Polsce Nie ma zagrożenia wystąpienia problemów z bilansem mocy w Polsce. Dostępna nadwyżka mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w latach 2019 i 2020  wyniesie średnio 4900 MW, czyli ok. 20% krajowego zapotrzebowania, podało Ministerstwo Energii (ME). 

"(...) Dostępna nadwyżka mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w roku 2019 i 2020  wyniesie średnio 4900 MW, czyli ok. 20% krajowego zapotrzebowania. W związku z tym ryzyko niezbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego w latach 2019 i 2020 jest istotnie niższe niż prognozowane przez URE. Zbilansowanie systemu zależy w dużej mierze od terminowego oddawania do eksploatacji nowobudowanych i modernizowanych jednostek wytwórczych" - podali minister energii Krzysztof Tchórzewskie oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski po zaznajomieniu się z prezentacją OSP.

Zobacz także: Rząd ma przyjąć nowelizację m.in. w sprawie aukcji OZE w 2019 r. w I kwartale

Wczoraj w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie poświęcone prognozom pokrycia krajowego zapotrzebowania na moc w najbliższych latach. W spotkaniu udział wziął podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Tadeusz Skobel, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando oraz prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski wraz z zespołem ekspertów operatora sieci przesyłowej (OSP).

Podczas spotkania przedstawiciel URE zaprezentował prognozę bilansu mocy, informacje na temat planów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze w latach 2018-2032 oraz omówił przyjętą metodologię badania.

OSP zaprezentował z kolei najnowsze bilanse mocy (powstałe w oparciu o Plany Koordynacyjne Roczne na lata 2019 i 2020) oraz rekomendowaną przez siebie metodę analizy czynników branych pod uwagę przy opracowaniu prognoz dostępności mocy i rezerw. 

Zobacz także: Rozwój umów sprzedaży en. z OZE do przemysłu wymaga zm. prawnych

"OSP, korzystając z dostępu do szerszego zbioru danych, sporządził prognozę bilansu mocy biorąc pod uwagę zastosowanie dostępnych środków operatorskich (działań zaradczych), takich jak: interwencyjna rezerwa zimna, redukcja zapotrzebowania, handlowy i operatorski import energii z krajów sąsiednich, a także zaktualizowane dane dotyczące pracy centralnie dysponowanych jednostek wytwórczych energii elektrycznej" - podało ME. 


ISBnews

Zobacz także inne materiały wideo:

Paweł Szczepanik przedstawia: 'NA TRUPAKA PEŁNA PAKA' AKTUALIZACJA | Analiza techniczna   Recesja na horyzoncie czy okazja inwestycyjna? Jaki portfel na czas niepewności?
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes