Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

Ministerstwo Energii przygotowuje program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku

12.06.2017 14:36  Energetyka
Ministerstwo Energii przygotowuje program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku Ministerstwo Energii przygotowuje program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Jest to odpowiedź na fiasko rządowego programu dotyczącego funkcjonowania górnictwa w latach 2007-15. Krytyczną ocenę poprzedniego programu przedstawiła dziś Najwyższa Izba Kontroli.

Z raportu wynika między innymi, że: polskie górnictwo i władze nie wykorzystały dobrej koniunktury na węgiel, nie dokonały odpowiednich inwestycji, nie dokonały restrukturyzacji, a założenia programu rządowego były nierealne.

Dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Energii Anna Margis mówiła podczas konferencji w NIK, że nowy projekt programu zakłada wsparcie dla przemysłu górniczego i wykorzystanie jego potencjału.

Priorytetami programu są zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na węgiel kamienny, a także zagwarantowania jego dostaw. Do wytycznych należy także zwiększenie konkurencyjności krajowego rynku ciepła i rynku koksowego. Ma to zapewnić powszechny dostęp w tych branżach do surowców po konkurencyjnych i racjonalnych kosztach.

Ostatnim drogowskazem programu ma być wsparcie procesów ułatwiających polskiej gospodarce do gospodarki niskoemisyjnej.

Anna Margis wyjaśniała, że program zakłada zwiększenie efektywności sektora górniczego. Ma to zostać osiągnięte poprzez poprawienie kondycji finansowej sektora górnictwa węgla kamiennego, a także dostosowanie możliwości produkcyjnych do zapotrzebowania i do możliwości eksportowych.

Dyrektor Departamentu Górnictwa mówiła także o pogłębieniu integracji górnictwa i energetyki. Program zakłada też między innymi: urealnienie zatrudnienia i poziomu płac w górnictwie, zmniejszenia oddziaływania górnictwa na środowisko, dywersyfikację wykorzystania węgla kamiennego, a także tworzenie "nowych, czystych technologii węglowych".

Dyrektor Anna Margis dodała, że w chwili, kiedy nowa polityka energetyczna państwa zostanie zatwierdzona, program Ministerstwa dotyczący górnictwa, ma stać się programem rządowym.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes