Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

OPINIA zróżnicowanie dostaw gazu to większe bezpieczeństwo

04.03.2016 15:53  Energetyka
OPINIA zróżnicowanie dostaw gazu to większe bezpieczeństwo PGNiG jest na wstępnym etapie analiz przed podjęciem decyzji w sprawie dalszego zróżnicowania dostaw gazu do Polski. Prezes spółki Piotr Woźniak na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że przedstawił dwie możliwe opcje pozyskania błękitnego paliwa.

Jedna dotyczy budowy połączenia gazowego z Norwegii, druga sprowadzania z tego i innych kierunków gazu skroplonego. W opinii Bartosza Sawickiego z portalu BiznesAlert, wydaje się, że w tym momencie pierwsze rozwiązanie jest bardziej korzystne dla spółki. Ekspert przypomniał, że PGNiG ma 19 koncesji w Norwegii na poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego i kondensatu. Dodał, że spółka interesuje się kolejnymi przejęciami.

To pokazuje, że kierunek norweski jest dla PGNiG-u ważny, a także już rozpoznany. W grudniu 2022 roku wygaśnie kontrakt jamalski. Przewiduje on dostawy roczne gazu do Polski na poziomie ponad 10 miliardów metrów sześciennych. Polska rocznie zużywa ponad 16 miliardów metrów sześciennych tego paliwa, 1/4 to wydobycie własne. Podczas ostatniej wizyty w Oslo premier Beata Szydło zapewniała, że nasz kraj bardzo poważnie traktujemy dywersyfikację źródeł energii. Rząd zrobi wszystko, by stworzyć warunki do budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes