Opinie o fotowoltaice, które udowadniają, że system jest opłacalny

17.07.2019 13:52  Energetyka
Opinie o fotowoltaice, które udowadniają, że system jest opłacalny Wśród odnawialnych źródeł energii na popularności w naszym kraju zyskała przede wszystkim fotowoltaika. Opinie na jej temat są podzielone, szczególnie w Internecie, gdzie na temat instalacji mogą wypowiedzieć się osoby, które nigdy nie miały styczności z systemem. Jeżeli przed podjęciem decyzji inwestor chce zorientować się w opłacalności fotowoltaiki, powinien on przede wszystkim skonsultować się z osobami, które już zdecydowały się na montaż lub ze sprzedawcą. Udzieli on rzetelnych informacji, ustali miesięczne zapotrzebowanie budynku na energię oraz przedstawi wstępny kosztorys.

W naszym kraju rośnie zainteresowanie instalacjami odnawialnych źródeł energii. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, co wpływa na podejmowanie decyzji korzystnych nie tylko finansowo, ale także ekologicznie.

Również kwestie formalne zostały uproszczone. Jeszcze kilka lat temu konieczne było uzyskanie zgody, by móc zamontować panele fotowoltaiczne. Obecnie inwestor nie musi jej posiadać. W doborze odpowiedniego miejsca montażu pomagają specjaliści, którzy biorą pod uwagę ilość wolnego miejsca, nasłonecznienie oraz kierunek względem stron świata. Zwracają uwagę również na obiekty, takie jak słupy wysokiego napięcia, drzewa czy budynki w pobliżu. Bardzo ważne, by żaden z nich nie rzucał cienia na panele fotowoltaiczne, ponieważ wpłynie to na efektywność pracy fotowoltaiki.

Szczegółowe informacje na temat fotowoltaiki znajdują się tutaj.

Podstawowe informacje na temat fotowoltaiki


Za pomocą fotowoltaiki możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej we własnym zakresie. Wykorzystując energię słoneczną, inwestor może produkować prąd, który zasili całe gospodarstwo domowe. W odróżnieniu od kolektorów słonecznych, fotowoltaika jest uniwersalna – pozyskana przy pomocy słońca energia może zostać spożytkowana w dowolny sposób. W wielu domach służy również do zasilenia pompy ciepła, rekuperacji, a nawet kotła elektrycznego.

Opinie o fotowoltaice w zdecydowanej większości mają wydźwięk pozytywny, a zainteresowanie tą instalacją stale rośnie. Wszystko przez perspektywę regularnego wzrostu cen paliw stałych i energii elektrycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym inwestor uniezależnia się od zapowiadanych podwyżek prądu.

Fotowoltaika produkuje najwięcej prądu latem, ponieważ wtedy występuje najmocniejsze i najdłuższe nasłonecznienie. W okresie letnim zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż zimą, dlatego powstają nadwyżki wyprodukowanego prądu. Zostaje on przesłany do sieci i tam zmagazynowany. Inwestor może go odebrać w dowolnym momencie, kiedy jego zapotrzebowanie na energię wzrośnie. Prąd jest magazynowany przez 365 dni od dnia przesłania go do sieci. Ograniczenie to nie jest problemem, ponieważ przesłana do zakładu energia, która została wyprodukowana latem, jest najczęściej zużywana w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest większe, a nasłonecznienie mniej intensywne i krótkotrwałe.

Oznacza to, że fotowoltaika produkuje prąd również zimą. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystuje ona promieniowanie odbite i rozproszone, dzięki czemu energia powstaje nawet wtedy, gdy słońce schowane jest za chmurami. Warto jednak zaznaczyć, że zimą efektywność paneli fotowoltaicznych spada. Dni są krótsze, promieniowanie słabsze, a zapotrzebowanie na prąd zdecydowanie większe. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika całkowicie przestaje działać w okresie jesienno-zimowym – produkuje energię, ale w ilości, która nie jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowania energetycznego budynku.

Za każdą oddaną do sieci 1 kWh inwestor może odebrać 0,8 kWh, jeżeli elektrownia słoneczna, którą posiada ma moc nie większą niż 10 kW. Powyżej tej mocy za każdą 1 kWh inwestor może odebrać 0,7 kWh. Na odbiór prądu ma on 365 dni, zatem odbiór energii nie zależy od roku kalendarzowego.

Model rozliczania zmagazynowanych nadwyżek został ujednolicony stosowną ustawą, dzięki której sieć nie może odmówić przyjęcia wyprodukowanego przy pomocy fotowoltaiki prądu i w całej Polsce pobiera „opłatę” za magazynowanie energii w wysokości 20% przesłanych kWh.

Fotowoltaika pozyskuje energię słoneczną i przetwarza ją na energię elektryczną. Wyprodukowany w ten sposób prąd stały nie nadaje się jeszcze do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu, dlatego trafia on do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, który w tej postaci znajduje się w gniazdkach. Panele fotowoltaiczne nazywane są również panelami słonecznymi. Najczęściej wykonane są z krzemu.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za instalacją fotowoltaiczną są oszczędności oraz uniezależnienie się od cen energii elektrycznej. Coraz większe znaczenie ma również aspekt ekologiczny, ponieważ fotowoltaika w czasie swojej pracy nie wytwarza szkodliwych substancji, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla środowiska.

Obecnie fotowoltaika jest najsprawniejszą instalacją, jeśli chodzi o wykorzystanie promieni słonecznych.

Moc elektrowni słonecznej zależy od liczby paneli. Im większe zapotrzebowanie na energię, tym więcej paneli powinno zostać zamontowanych. Ułatwia to również późniejszą rozbudowę systemu, kiedy zużycie prądu w gospodarstwie domowym wzrasta.


 

Jak działa fotowoltaika i w jakim miejscu należy ją zamontować?


Na ogniwa fotowoltaiczne, które składają się na panele fotowoltaiczne, spadają fotony, czyli najmniejsze jednostki światła, wprawiając w tej sposób w ruch elektrony. Poruszające się elektrony wytwarzają prąd stały, który nie nadaje się jeszcze do użytku. Zostaje on skierowany do inwertera, gdzie jest przekształcany na prąd zmienny. Energia zanim dotrze do sieci musi jeszcze przebyć drogę przez układ zabezpieczający.

Efektywność fotowoltaiki w dużej mierze zależy od miejsca jej montażu. Tylko dobrze nasłonecznione miejsce i odpowiedni kąt nachylenia paneli zagwarantują ich optymalną pracę. W tym celu specjaliści zalecają, by były one montowane na południowym dachu pod kątem około 35 stopni. O ile dach nie posiada zbyt wielu załamań, a w pobliżu nie znajdują się wysokie obiekty, które mogłyby zacieniać system, jest to najbardziej optymalne miejsce, które zagwarantuje możliwie największą dawkę promieni słonecznych.

Jeżeli na dachu nie ma miejsca, jest on zwrócony w inną stronę świata lub posiada zbyt wiele załamań, fotowoltaikę można zamontować na ogrodzeniu lub gruncie. Głównym czynnikiem decydującym o miejscu instalacji systemu powinien być poziom nasłonecznienia, ponieważ nawet niewielki cień padający na panele może wpłynąć na ich efektywność i znacznie opóźnić zwrot z inwestycji. W niektórych przypadkach nawet o kilka lat.

W przypadku nieznacznego i krótkotrwałego zacienienia stosuje się systemy fotowoltaiczne wyposażone w optymalizację pracy, która zmniejsza straty w produkcji prądu wywołane zacienieniem.

Fotowoltaika – opinie na temat opłacalności systemu


Spotykane opinie o fotowoltaice są z reguły pozytywne. Rośnie świadomość społeczeństwa, co do konieczności ochrony środowiska oraz wzrostu cen paliw stałych. Jednak wbrew rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, ich wykorzystanie w naszym kraju w dalszym ciągu pozostaje na zbyt niskim poziomie. Polska miała do 2020 roku zwiększyć wykorzystanie OZE do 15%, jednak już w chwili obecnej wiadomo, że nie uda nam się osiągnąć zakładanego poziomu, co skutkować będzie ogromnymi karami finansowymi lub koniecznością przeprowadzenia transferu zielonej energii od krajów, w których produkowana jest jej nadwyżka.

Wbrew opinii wielu osób, fotowoltaika jest w naszym kraju opłacalna, ponieważ nasłonecznienie wcale nie jest zbyt niskie do prawidłowego funkcjonowania paneli słonecznych. Warto zaznaczyć, że nasi zachodni sąsiedzi, u których w ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost wykorzystania instalacji OZE, w tym przede wszystkim fotowoltaiki, mają takie same warunki pogodowe, jak my.

Słońce jest darmowym i niewyczerpalnym źródłem energii i nawet polski klimat pozwala na prawidłowe funkcjonowanie fotowoltaiki. Odpowiedni dobór mocy instalacji gwarantuje nawet całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. W doborze mocy pomoże profesjonalna firma, która na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd, określi potrzeby energetyczne mieszkańców oraz najbardziej optymalną moc instalacji.

Warto pamiętać, że tylko odpowiednio dobrana moc instalacji i jej miejsce montażu pozwolą całkowicie uniezależnić się od cen energii elektrycznej. System, który w całości nie zaspokaja potrzeb energetycznych budynku również generuje oszczędności. Fotowoltaika ma charakter modułowy, dzięki czemu instalacja może zostać rozbudowana w dowolnym momencie, kiedy tylko zapotrzebowanie na prąd znacząco wzrośnie. Trzeba jednak pamiętać, że może się to wiązać z finalnie większymi kosztami montażu, które inwestor będzie musiał ponieść dwukrotnie.

Kwestie środowiskowe są w przypadku fotowoltaiki bardzo ważne, jednak nie da się ukryć, że to przede wszystkim aspekty finansowe przemawiają za podjęciem decyzji o montażu systemu. Od jakiegoś czasu zapowiadane są stałe podwyżki cen energii elektrycznej. Wielu inwestorów stara się ich uniknąć właśnie za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika jest instalacją całkowicie bezobsługową, co jeszcze bardziej przemawia za jej montażem. Ponadto jej utrzymanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. System ten jest bezawaryjny – prostota tego rozwiązania sprawia, że niewiele elementów może ulec uszkodzeniu.

Najwięcej opinii o fotowoltaice można spotkać w kwestii jej opłacalności i zwrotu z inwestycji. Obecnie może on nastąpić nawet po około 8 latach, jeżeli inwestor samodzielnie pokrył wszystkie koszty oraz po 6-7 latach, kiedy skorzystał z dostępnych dofinansowań. Na okres ten może wpłynąć miejsce montażu – nawet niewielkie zacienienie paneli może wydłużyć zwrot z inwestycji o kilka lat. A także rosnące ceny prądu – im wyższa cena 1 kWh, tym bardziej opłacalna staje się fotowoltaika i szybciej nastąpi zwrot z inwestycji.

Od bieżącego roku została wprowadzona ulga termomodernizacyjna dla prywatnych inwestorów, która obejmuje zakup paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem oraz ich montaż. Póki co dotyczy ona tylko osób fizycznych, jednak krążą już pogłoski o wprowadzeniu podobnej ulgi dla przedsiębiorców.

Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz tutaj.

Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się długą żywotnością – nawet 35 lat nieprzerwanej pracy. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu systemu, by móc się cieszyć darmowym, wyprodukowanym we własnym zakresie, prądem.

Podsumowanie


Instalacje odnawialnych źródeł energii zyskują w naszym kraju na popularności - szczególnie fotowoltaika. Opinie na temat jej opłacalności są najlepszym dowodem na to, że system ten zyskał grono entuzjastów, którzy dzięki fotowoltaice znacznie obniżyli swoje rachunki za energię elektryczną lub całkowicie uniezależnili się od jej dostaw.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najważniejsze

 • Znajomi założyli panele kilka miesięcy temu. Zdecydowali się najpierw spotkać z przedstawicielem firmy tak, aby spokojnie mogli wyliczyć faktyczne z zużycie energii. Po konsultacjach i rozmowach wybrali firmę SOLARTIME. Indywidualny projekt i doradztwo.

  kam53   (24 września o 11:22)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  0%
 • polecam solartime

  kam53   (24 września o 11:17)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  0%

Najnowsze

 • To prawda, fotowoltaiczna jest bardzo opłacalna. U nas mamy panele od Oze-Biomar i powiem wam, że rewelacja!

  Logger   (1 listopada o 23:46)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • U mnie z kolei egzamin zdały panele od Pulsar Energia. Szybki montaż i fachowe doradztwo.

  ~Diana   (25 października o 11:38)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes