Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

PGNiG chce kar dla Gazpromu

18.05.2017 12:57  Energetyka
PGNiG chce kar dla Gazpromu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo domaga się od Brukseli kar finansowych dla Gazpromu oraz spełnienia przed rosyjską spółkę dodatkowych wymagań.

Polska firma zarzuca Rosjanom między innymi zawyżanie cen czy próby przejęcia infrastruktury gazowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Do jutra PGNIG ma przekazać Komisji Europejskiej stanowisko w tej sprawie.

Jak informuje prezes spółki Piotr Woźniak, PGNiG postuluje dodatkowo nałożenie na Gazprom szeregu zobowiązań. Wśród nich jest między innymi konieczność sprzedaży przez rosyjską firmę udziałów w przedsiębiorstwach będących właścicielem infrastruktury przesyłowej i magazynowej.

Polskiej firmie chodzi szczególnie infrastrukturę pozwalającą utrzymać kontrolę nad dostawami gazu do Europy Środkowej i Wschodniej. To na przykład gazociągi OPAL i Jamał-Europa oraz magazyny gazu.

Bruksela od kilku lat prowadzi postępowanie w sprawie praktyk monopolowych rosyjskiego koncernu Gazprom. Komisja Europejska chce, by Gazprom nie ograniczał obrotu gazem i zapewnił, że ceny tego surowca w Europie środkowej będą rynkowe.
Dwa lata temu Komisja zgłosiła tak zwane zastrzeżenia w sprawie dzielenia rynków w tej części Europy. Gazprom miał utrudniać konkurencje na rynkach między innymi w Polsce, Czechach czy w krajach bałtyckich.

IAR


Notowania PGNIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes