PGNiG wykona nowe odwierty na złożu Przemyśl, złożyło wniosek o przedł. koncesji

07.02.2019 11:25  Energetyka
PGNiG wykona nowe odwierty na złożu Przemyśl, złożyło wniosek o przedł. koncesji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wykona nowe odwierty na złożu Przemyśl, w Pikulicach i Łuczycach, podała spółka. PGNIG złożyło do Ministerstwa Środowiska wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat.

"Otwory kierunkowe - Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach - sięgną głębokości około 2750 m. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc" - czytamy w komunikacie.

Po wykonaniu odwiertów spółka planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych. 

Zobacz także: PGNiG sprzedało o 18% r/r więcej gazu skroplonego w 2018 r.

"Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości" - powiedział prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m³ gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m3, przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej. Jednak zastosowanie przez PGNiG nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Według szacunków PGNiG w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m3 rocznie, przypomniano.

Zobacz także:  PGNiG sprowadzi z USA do Polski 50. ładunek skroplonego gazu ziemnego

Działania w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Przemyśl nr 100/94 prowadzi Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG, a prace wiertnicze realizuje Exalo Drilling - spółka z grupy kapitałowej PGNiG. Wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat został złożony do Ministerstwa Środowiska 31 stycznia 2019 roku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 

Notowania PGNIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes