PGNiG zamieni Iran na Zjednoczone Emiraty Arabskie

22.01.2019 10:56  Energetyka
PGNiG zamieni Iran na Zjednoczone Emiraty Arabskie Pod koniec ubiegłego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamknęło swoje biuro w Iranie. Obecnie spółka stawia na Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wzmocnienie współpracy na Bliskim Wschodzie zakłada podpisana 15 stycznia 2019 r. umowa, która dotyczy poszukiwania i wydobycia węglowodorów.

Na rynku dawno spekulowano o chęci wycofania się PGNIG z Iranu. Współpraca z tym krajem stanęła pod znakiem zapytania już w maju ubiegłego roku, kiedy to rząd Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Z informacji udostępnionych w piątek przez biuro prasowe PGNiG wynika, że spółka zakończyła aktywność na złożu Soumar w Islamskiej Republice Iranu pod koniec października 2018 r. Powodem wycofania się z tego regionu było ryzyko związane z przywróceniem przez USA sankcji za aktywność w irańskim sektorze energetycznym.

PGNiG stawia na Emiraty

15 stycznia 2019 r. przedstawiciele spółki PGNiG podpisali umowę z Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK Gas LLC., urzędem nadzorującym eksploatację zasobów ropy i gazu oraz państwową spółką działającą w sektorze wydobycia. Zawarta umowa umożliwi polskiemu podmiotowi poszukiwanie oraz wydobycie węglowodorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podjęcie tej współpracy jest konsekwencją wygranego przetargu na koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma. Konkurs ten był ogłoszony jeszcze w kwietniu 2018 r., natomiast o jego wygraniu spółka informowała już na początku grudnia 2018 r.

– Rozpoczynamy działalność w regionie, który ma fundamentalne znaczenie dla światowego rynku ropy i gazu. Jest to kolejny krok w realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG, która przewiduje intensywny rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia za granicą – podkreślił Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Koncesja obejmuje obszar o powierzchni 619 kilometrów kwadratowych. Początkowo prace mają przebiegać w trzech etapach poszukiwawczych, z których każdy ma trwać 2 lata. Po każdym z nich spółka PGNiG będzie mogła zrezygnować z udziałów w koncesji. Po zakończeniu etapów poszukiwawczych polski podmiot ma rozpocząć 30-letni okres produkcji.


Inwestycje.pl


Notowania PGNIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes