Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Polska, kraje bałtyckie i KE podpisały porozumienie energetyczne

28.06.2018 15:19  Energetyka
Polska, kraje bałtyckie i KE podpisały porozumienie energetyczne Kraje bałtyckie zostaną włączone do europejskiego systemu elektroenergetycznego. Zakłada to polityczne porozumienie podpisane w Brukseli przez premierów Polski, Łotwy, Estonii, prezydent Litwy i szefa Komisji Europejskiej.

Synchronizacja sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem kontynentalnym ma odbyć się za pośrednictwem Polski. Jesteśmy dawcą bezpieczeństwa elektroenergetycznego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dzięki umowie udało się przełamać impas w odłączeniu krajów bałtyckich od rosyjskiego systemu.

"Czynimy dziś bardzo poważny krok we właściwym kierunku, gdzie Polska zwiększa bezpieczeństwo elektroenergetyczne krajów bałtyckich, jednocześnie pokazujemy solidarność z tymi krajami i konsekwentnie realizujemy naszą politykę zwiększenia bezpieczeństwa elektroenergetycznego również Polski" - mówił przed podpisaniem porozumienia Mateusz Morawiecki.

Ten ruch pozwoli Litwie, Łotwie i Estonii na ograniczenie uzależnienia od dostaw prądu z Rosji. Kraje bałtyckie są bowiem nadal połączone z systemem BRELL, który obejmuje także Rosję i Białoruś. Polska, podobnie jak Czechy, Węgry i Słowacja, zsynchronizowały swoje systemy z kontynentalnym w 1995 roku.

Faktyczna integracja sieci krajów bałtyckich ma nastąpić do 2025 roku. Projekt ma być wsparty ze środków unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę".

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes