Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

Premier Beata Szydło z wizytą w Danii - głównym tematem energetyka

09.06.2017 02:32  Energetyka
Premier Beata Szydło z wizytą w Danii - głównym tematem energetyka Premier Beata Szydło złoży dziś jednodniową wizytę w Danii. Szefowa polskiego rządu spotka się w Kopenhadze z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.  Rozmowy będą dotyczyły m.in. relacji dwustronnych, problematyki europejskiej oraz polityki bezpieczeństwa i energetyki.

"Już od dłuższego czasu zabiegamy o to, aby powrócić do pomysłu budowy gazociągu w ramach polityki dywersyfikacji źródeł dostaw gazu"- mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premierzy Szydło i Rasmussen porozmawiają również o polityce europejskiej, w tym miedzy innymi o przyszłości Unii po Brexicie. Szefowie rządów przedyskutują też tematykę bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na Ukrainie i współpracy na forum NATO.

Zarówno Polskę, jak i Danię łączą interesy energetyczne. To wspólne stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2 i poparcie dla budowy Baltic Pipe, rurociągu, który ma umożliwić Polsce dostęp do złóż błękitnego paliwa na szelfie norweskim.

"Nasz projekt Bramy Północnej, czyli dostępu do norweskiego wybrzeża i stamtąd transportowanie norweskiego gazu do Europy Środkowej jest projektem, który ma za zadanie dywersyfikację dostaw gazu"- tłumaczył wiceminister energii Michał Kurtyka:

Jak poinformowała we wtorek spółka Gaz-System, gazociąg Baltic Pipe może przesyłać błękitne paliwo już w październiku 2022 roku. Taki termin wynika z harmonogramu procedury open season, która ma potwierdzić ekonomiczne uzasadnienie tego norwesko-duńsko-polskiego przedsięwzięcia. Przepustowość Baltic Pipe ma wynieść 10 miliardów metrów sześciennych.

W ramach wizyty premier w Kopenhadze zaplanowano seminarium inwestycyjne współorganizowane z Konfederacją Duńskiego Przemysłu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele duńskich firm z sektora żywności, IT, energetyki i zdrowia.

Na zakończenie pobytu w stolicy Danii premier Beata Szydło spotka się z Polonią.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes