Prezydent Ukrainy: sytuacja z gazem ustabilizowana

04.03.2018 18:42  Energetyka
Prezydent Ukrainy: sytuacja z gazem ustabilizowana Sytuacja z gazem na Ukrainie została ustabilizowana - oświadczył dziś ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Kilka dni temu rosyjski Gazprom obniżył ciśnienie w gazociągach, którymi gaz przez Ukrainę przesyłany jest na Zachód. Rosjanie ogłosili też, że zrywają kontrakty na dostarczanie błękitnego paliwa nad Dniepr.

Gazowy szantaż ze strony Rosji zakończył się - tak prezydent Ukrainy napisał na swojej stronie w internecie. Petro Poroszenko zaznaczył, że sytuacja z dostawami gazu jest stabilna i nie ma deficytu. Jak podkreślił, Ukraina ma dostateczną ilość gazu w zbiornikach podziemnych, gaz z własnego wydobycia oraz import. Petro Poroszenko dodał, że Ukraina znacząco zwiększyła import gazu z Unii Europejskiej - z Polski, Węgier i Słowacji.

Rosyjski Gazprom kilka dni temu zmniejszył ciśnienie wysyłanego na Ukrainę gazu o 20 %. Ukraińskie władze ograniczyły wykorzystanie błękitnego paliwa po to, by - jak tłumaczyły - nie dopuścić do zakłóceń w tranzycie surowca na Zachód. Działania Gazpromu są związane z niedawnym werdyktem sztokholmskiego sądu arbitrażowego, który orzekł, że Rosjanie muszą wypłacić ukraińskiemu Naftohazowi dwa i pół miliarda dolarów odszkodowania.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes