Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy o OZE

27.07.2017 12:55  Energetyka
Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy o OZE Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Teraz regulacja trafi na biuro prezydenta. Przepisy zmniejszają wsparcie ekologicznych źródeł. Sprzyjają za to sprzedawcom energii elektrycznej.

Były szef SLD, obecnie niezależny senator Grzegorz Napieralski uważa, że regulacja ograniczy rozwój sektora czystej energii. Rozmówca IAR dodaje, iż regulacja sprzyja największym firmom energetycznym w Polsce. Jest też wsparciem dla przemysłu węglowego w Polsce. Grzegorz Napieralski rozumie intencje administracji, ale zwraca uwagę, że sektor OZE również daje zatrudnienie i daje zarabiać małym firmom. Opozycja zwracała też uwagę na możliwość wzrostu cen energii.

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości senator Grzegorz Peczkis powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że regulacja może obniżyć ceny energii i uporządkować rynek odnawialnej energii. Wskazuje on, że regulacja obniża opłatę zastępczą, która składa się na cenę energii elektrycznej. Przedstawiciel PiS dodaje również, że opłata zastępcza jest tylko jednym z systemów wsparcia, z których mogą korzystać producenci energii odnawialnej.

Trwają prace nad dużą nowelizacją ustawy o OZE. Ministerstwo Energii chce rozpocząć jej procedowanie we wrześniu.

Sprzedawca energii elektrycznej powinien mieć odpowiednią do sprzedaży liczbę certyfikatów świadczących o pochodzeniu energii ze źródeł odnawialnych. Może je kupić bądź pieniądze przeznaczyć na tak zwaną opłatę zastępczą. Regulacja obniża jej cenę z ponad 300 złotych za MWh do około 43-45 złotych (125 procent średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł za MWh). Cena rynkowa tak zwanych zielonych certyfikatów, która w 2012 roku wynosiła ponad 280 złotych, obecnie spadła do około 35 złotych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes