Systematycznie zmniejsza się udział węgla w polskim miksie energetycznym

10.07.2018 13:34  Energetyka
Systematycznie zmniejsza się udział węgla w polskim miksie energetycznym Systematycznie zmniejsza się udział węgla w polskim miksie energetycznym. Z danych think tanku Forum Energii, udział tego surowca od 2005 do 2017 roku obniżył się o ponad 11 procent. Obecnie wynosi 78,4 procent, podczas gdy 12 lat temu było to 90 procent.

Doktor Joanna Maćkowiak Pandera z Forum Energii powiedziała, że w Polsce systematycznie rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną około 1,2 - 1 procent rocznie. Ma to związek między innymi ze wzrostem gospodarczym w naszym kraju. "W ostatnich latach ten wzrost zapotrzebowania na energię został uzupełniony źródłami odnawialnymi, gazem oraz importem energii z zagranicy.

W jej ocenie, trend ten będzie przybierał na sile. Dlatego potrzebna jest strategia związania m.in. z tym jak powinien działać rynek energii. "To jest ważne, czy mówimy o dużych stabilnych źródłach czy małych zmiennych rozproszonych źródłach odnawialnych. Do tego trzeba dopasować rynek" - podkreśliła.

W polskim miksie energetycznym wzmacnia się pozycja m.in. gazu. Różnicowanie źródeł dostaw tego surowca przekłada się na zwiększenie jego użycia.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes