Tauron planuje ograniczyć wydatki o 1,4 mld zł w br. wobec zgłoszonych planów

13.02.2019 14:04  Energetyka
Tauron planuje ograniczyć wydatki o 1,4 mld zł w br. wobec zgłoszonych planów Tauron Polska Energia planuje ograniczenie wydatków w 2019 r. o 1,4 mld zł wobec potrzeb zgłoszonych przez spółki zależne, podała grupa. Spółka podkreśla, że mimo dyscypliny kosztowej, nie zmieni się kierunek i tempo transformacji, a ustawa dotycząca cen energii będzie neutralna dla grupy.

"W związku z trudną sytuacją rynkową i końcowym etapem realizacji kluczowych projektów inwestycyjnych Tauron, przewiduje w 2019 roku ograniczenie wydatków o 1,4 mld złotych wobec potrzeb zgłoszonych przez zarządy spółek zależnych w Grupie Tauron" - czytamy w komunikacie.

Przy ograniczaniu wydatków Tauron planuje wykorzystać dotychczasowe doświadczenia m.in. z realizacji programów poprawy efektywności, które do końca III kwartału 2018 r. przyniosły grupie łącznie ponad 3,8 mld zł pozytywnego efektu finansowego. 

Zobacz także: Tauron uruchomił program KPT ScaleUp dla start-upów

Jednocześnie spółka podkreśliła, że ewentualne ograniczenia inwestycyjne nie będą miały wpływu na kierunek i tempo transformacji grupy.

"Planowane na IV kwartał tego roku uruchomienie bloku 910 MW w Jaworznie pozytywnie wpłynie na wynik finansowy grupy już w 2020 r. i oznacza zakończenie największego projektu inwestycyjnego grupy z budżetem sięgającym ponad 6 mld zł" - powiedział wiceprezes Kamil Kamiński, cytowany w komunikacie.

Tauron planuje kontynuację inwestycji w jednostkach wytwórczych w tym EC Stalowa Wola oraz dalsze modernizacje bloków klasy 200 MW wynikające z konieczności dostosowania instalacji do konkluzji BAT.

Na przyszłe wyniki finansowe grupy i efektywność jej działania pozytywny wpływ będą miały także środki pochodzące z rynku mocy.

Zobacz także: Tauron zainwestował ok. 2 mld zł w infrastrukturę sieciową w 2018 r.

"Grupa Tauron z sukcesem uczestniczyła w trzech aukcjach głównych rynku mocy, w ramach których zawarliśmy umowy mocowe na lata 2021-2023. Łączne przychody Grupy Tauron z przeprowadzonych w tym roku aukcji wyniosą ponad 4,8 mld zł do 2037 r. Co istotne, duża część tych środków trafi do Tauron już w najbliższych latach" - zaznaczył wiceprezes Marek Wadowski.

Jednocześnie Tauron wdraża zapisy ustawy z 28 grudnia 2018 roku dotyczącej cen energii.

"Od początku roku trwają prace dedykowanego zespołu, którego zadaniem jest opracowanie metod i harmonogramu wdrożenia ustawy. Prowadzone są analizy wpływu ustawy na działalność Taurona, z zastrzeżeniem, że ich ukończenie uzależnione jest od terminu publikacji aktów wykonawczych. W tej chwili zakładamy, że kształt regulacji będzie neutralny dla kondycji Grupy Tauron" – dodał Kamiński.

W przyszłości Tauron będzie kontynuował transformację w kierunku zwiększenia udziału OZE w miksie wytwórczym, poszerzenia zakresu usług oferowanych klientom, m.in. o nowoczesne rozwiązania smart home, a także rozwój elektromobilności, podsumowano w materiale.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes