Ukraina - postęp w rozmowach z MFW w sprawie podwyżek cen gazu

18.09.2018 12:25  Energetyka
Ukraina - postęp w rozmowach z MFW w sprawie podwyżek cen gazu Ukraińskie władze porozumiały się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie podwyżek cen gazu. MFW wymaga od Kijowa podwyższenia cen na błękitne paliwo dla klientów indywidulanych. Jest to warunek udzielenia przez Fundusz kolejnej transzy kredytu.

Podwyżka cen gazu jest tematem rozmów między rządem i przebywającą w ukraińskiej stolicy misją MFW. Jak poinformował szef ukraińskiego operatora gazowego "Naftohazu" - Andrij Kobolew umówiono się co do stopniowego podwyższenia ceny gazu do poziomu rynkowego do roku 2020.

Jak jednak dodał, szczegóły podwyżek są wciąż tematem negocjacji. Wcześniej ukraińskie media informowały, że obiorcy indywidulani na początkowym etapie podwyżek mogą się spodziewać wzrostu cen nawet o jedną czwartą obecnej ceny. Ukraińcy płacą obecnie 7 hrywien, czyli około 1 złotego za metr sześcienny gazu. Tymczasem rynkowa cena błękitnego paliwa jest niemal dwa razy wyższa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy od podwyżki cen gazu do poziomu rynkowego uzależnia udzielenie Ukrainie 2 miliardów euro kredytu. Ukraińskie władze spodziewają się, że nastąpi to jeszcze jesienią tego roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes