Ukraina: P.Poroszenko: działania Gazpromu to polityczna presja

02.03.2018 18:34  Energetyka
Ukraina: P.Poroszenko: działania Gazpromu to polityczna presja Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał działania Gazpromu próbą wywierania politycznej presji. Rosyjski monopolista zmniejszył ciśnienie w gazociągach, którymi błękitne paliwo transportowane jest przez Ukrainę na zachód. Rosjanie zapowiedzieli też zerwanie kontraktów gazowych z Ukrainą. Mimo to prezydent Ukrainy zapewnił, że tranzyt gazu przez jego kraj będzie się odbywać bez zakłóceń.

Petro Poroszenko zaznaczył, że rosyjskie próby wykorzystania tranzytu gazu do nacisków politycznych nie udadzą się. Dodał, że jest pewien, iż kontrakt nie będzie zerwany, a tranzytowi gazu nic nie grozi. Petro Poroszenko podkreślił, że Ukraina po raz kolejny potwierdziła swój status jako pewnego dostawcy. "Niestety, jak tylko przyszły chłody, Rosja i Gazprom znów pokazały, że wykorzystują dostawy gazu jako element politycznej presji" - powiedział prezydent Ukrainy podczas specjalnej narady w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Petro Poroszenko podkreślił, że Rosja nie ma prawa jednostronnie zerwać kontraktu z Ukrainą. Gazprom wczoraj zniżył ciśnienie w ukraińskich gazociągach o niemal 20%. Stało się to po ogłoszeniu niekorzystnego dla Gazpromu wyroku sztokholmskiego sądu arbitrażowego, zgodnie z którym Rosjanie muszą wypłacić Ukrainie 2,5 miliarda odszkodowania. Władze w Kijowie, aby zapewnić tranzyt błękitnego paliwa na zachód, wprowadziły ograniczenia w zużyciu gazu. W ramach oszczędności między innymi na kilka dni zamknięto placówki oświatowe.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes