Ukraina: działania Rosjan nie wpływają na tranzyt gazu do Europy

03.03.2018 14:42  Energetyka
Ukraina: działania Rosjan nie wpływają na tranzyt gazu do Europy Ukraińskie władze zapewniają, że działania Rosjan nie wpływają i nie wpłyną na tranzyt gazu przez Ukrainę na Zachód. Rosyjski Gazprom obniżył ciśnienie w gazociągach na Ukrainie, oświadczył też że zrywa umowy na dostawy gazu nad Dniepr.

W związku z obniżeniem ciśnienia gazu przesyłanego z Rosji - Ukraińskie władze zarządziły oszczędności w jego wykorzystaniu - jak tłumaczono po to, aby zapewnić tranzyt błękitnego paliwa na zachód. "Rosji nie udało się wpłynąć na ukraiński tranzyt gazu' - ogłosił prezydent Petro Poroszenko.

Jak podkreślił, Ukraina zapewniła w pełnym zakresie przesył gazu do krajów Unii Europejskiej. Według słów Petra Poroszenki- Rosjanie spodziewali się, że Ukraina zacznie wykorzystywać gaz przeznaczony do tranzytu. "Nie doczekają się tego jednak" - podkreślił ukraiński prezydent i dodał, że Ukraina to zaufany dostawca i partner.

Według danych ukraińskiego operatora - Naftohazu - Ukraina w ciągu ostatniej doby o 15 procent obniżyła wykorzystanie błękitnego paliwa. Zwiększyła też dostawy z zachodniego kierunku - w tym z Polski.

Dziś rosyjski Gazprom poinformował też że zrywa z Ukrainą umowy na dostawy gazu.

Działania Rosjan związane są z werdyktem sztokholmskiego sądu arbitrażowego, według którego Gazprom musi wypłacić Ukrainie 2,5 miliarda dolarów odszkodowania.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes