Ukraina może stracić 3% PKB przez Nord Stream 2

24.10.2017 16:50  Energetyka
Ukraina może stracić 3% PKB przez Nord Stream 2 Ukraina może stracić nawet 3 procent PKB wskutek uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. Takie są szacunki ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie.

Druga nitka gazociągu północnego ma połączyć Rosję i Niemcy z ominięciem Ukrainy. O szacowanych stratach, które poniesie Ukraina wskutek uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, poinformowała ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Marie Yovanovitch. Występowała w Kijowie na konferencji Oil&Gas. Rosyjska druga nitka Gazociągu Północnego oznaczałaby, zdaniem amerykańskiej dyplomatki, uszczerbek dla ukraińskiej gospodarki w wysokości 3 procent PKB. Jest to około 71 miliardów hrywien, czyli niemal 2 i pół miliarda euro. Natomiast wzrost ukraińskiego PKB wyniósł w zeszłym roku 2,3 procent.

Rosjanie chcą w przyszłym roku rozpocząć budowę Nord Stream 2. Gazociąg położony na dnie Morza Bałtyckiego bezpośrednio połączyłby Rosję i Niemcy. Rosjanie po planowanym na 2019 zakończeniu budowy zamierzają zaprzestać tranzytu swego gazu przez Ukrainę. Budowie gazociągu, oprócz Ukrainy, sprzeciwiają się też Polska i Litwa.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes