Ukraina: władze zamykają szkoły z powodu niedoborów gazu

02.03.2018 14:40  Energetyka
Ukraina: władze zamykają szkoły z powodu niedoborów gazu Władze Ukrainy zdecydowały o czasowym zamknięciu szkół i przedszkoli. Tłumaczą to potrzebą oszczędzania gazu. Niedobory błękitnego paliwa spowodowane są obniżeniem przez Rosjan ciśnienia w gazociągach, którymi surowiec przesyłany jest na Zachód.

Jak poinformował ukraiński minister energetyki Ihor Nasałyk, w wyniku obniżenia przez Rosjan ciśnienia w gazociągu na Ukrainie wystąpił niedobór gazu rzędu od 15 do 20 milionów metrów sześciennych na dobę. W związku z tym Rada Bezpieczeństwa Narodowego rekomendowała zapobiegawcze kroki, między innymi przejście niektórych odbiorców gazu na opalanie mazutem, ale też przerwę w działalności instytucji oświatowych.

Dotyczy to przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i uniwersytetów. Dzieci i młodzież mają wolne do 6 marca czyli do prognozowanego ustąpienia chłodów. W budynkach oświatowych utrzymywana ma być niezbędna minimalna temperatura powietrza. Wcześniej państwowy operator "Naftohaz" zaapelował do Ukraińców ooszczędzanie gazu i ciepła w domach. Jak tłumaczą władze Naftohazu, oszczędności niezbędne są po to, by nie wykorzystywać surowca przeznaczonego do tranzytu na Zachód. Ukraina od ponad 2 lat nie kupuje gazu od Rosji, ale w ramach rewersu od swoich zachodnich sąsiadów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes