Usuwanie awarii energetycznych będzie szybsze

08.08.2018 14:20  Energetyka
Usuwanie awarii energetycznych będzie szybsze Usuwanie skutków zniszczeń sieci energetycznych ma być szybsze i łatwiejsze. Firmy energetyczne podpisały porozumienie o pomocy w naprawach zniszczeń na przykład po wichurach.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że operatorzy energetyczni już teraz współpracują przy usuwaniu awarii. Porozumienie, według szefa resortu, ustala tryb i procedury reakcji w sytuacjach awarii. O pomoc nie będą musiały prosić już zarządy spółek. Całością mają zająć się pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie sieci. Porozumienie reguluje też system rozliczeń między operatorami po zakończonej akcji.

Robert Zasina z Tauronu wyjaśnia, że awarie najczęściej dotyczą sieci średniego napięcia. Bliższa współpraca ma ograniczyć przerwy w dostawach prądu. Jego zdaniem trudno znaleźć wskaźnik, który pokaże skuteczność współpracy. Co roku zdarzenia atmosferyczne skutkują różną liczbą godzin nieplanowanych braków w dostawach energii. Jego zdaniem przerw nie da się całkowicie wyeliminować, ale będą one trwały krócej.

Pomysł uregulowania współpracy narodził się po ubiegłorocznych wichurach na Pomorzu. Jak informują energetycy, w szczytowym momencie bez zasilania było około 600 klientów firm energetycznych. Awarie usuwało około 3 tysięcy elektromonterów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes