Wiceszef MSZ o Nord Stream 2

15.05.2018 18:27  Energetyka
Wiceszef MSZ o Nord Stream 2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych krytykuje budowę gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami. Dziś oficjalnie rozpoczęto budowę gazociągu. W Zatoce Greifswaldzkiej rozpoczęto przygotowania do kładzenia rur gazociągu na dnie morza.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że Unia Europejska za długo milczy w sprawie budowy gazociągu.

Wiceszef MSZ ocenił, że rażące jest uchylanie się od jasnego stanowiska, zarówno w sprawie samej inwestycji, ale również obowiązywania prawa unijnego wobec Nord Stream 2.

Konrad Szymański dodał, że inwestycja jest niezgodna z unijnym prawem, między innymi z celami unii energetycznej i będzie negatywnie wpływała na rozwój rynku gazu. "Ma to kolosalne konsekwencje strategiczne, w szczególności na Ukrainie. Pozwoli na to, by polityka wobec Ukrainy mogła być jeszcze bardziej agresywna, a ma to znaczenie dla całej Unii Europejskiej" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Wcześniej inwestycję skrytykował wiceminister energii Michał Kurtyka. Zgodnie z posiadanym zezwoleniem rosyjsko-niemieckie konsorcjum miało prawo rozpocząć budowę 15 maja.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uczestniczył w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes