Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

Zarabiaj na ekologii

27.11.2015 19:35  Energetyka
Moda na zielone rozwiązania zatacza coraz szersze kręgi, a do inwestycji w przyjazne środowisku produkty decyduje się coraz większa ilość polskich firm. Co tu dużo mówić - negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko jest ogromny, dlatego każda próba zmniejszenia oddziaływania naszej aktywności na przyrodę zdecydowanie zasługuje, jeśli nie na aplauz, to przynajmniej na uznanie.

Co więcej, inwestycja w zielone technologie może również przynieść całkiem sporo korzyści z biznesowego punktu widzenia, a także zwyczajnie pozytywnie wpłynąć na nasze życie codzienne.

Ekologia w praktyce - gospodarstwo domowe


Osoby, które chciałyby wprowadzić zieloną energię do swojego życia codziennego określa się mianem prosumentów. To stosunkowo nowy termin, który dopiero pojawia się w świadomości publicznej. Liczne akcje prosumenckie mają jednak tak duży zasięg, że zapewne już wkrótce ten termin stanie się powszechnie używanym w języku polskim. Obecnie na rynku obecnych jest wiele akcji prosumenckich, które promują bardziej racjonalne użytkowanie energii. Przykładowo, jeżeli chcesz, by Twój dom stał się nieco bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku, swobodnie możesz wziąć udział w takiej akcji.

Specjaliści podpowiedzą Ci, jakie rozwiązania będą idealne dla Twojego domu i rozwieją Twoje wątpliwości na temat ich użytkowania czy sposobów finansowania. Efektywność energetyczna naszego domu jest najpierw poddawana audytowi - specjalista sprawdzi, które elementy w Twoim domu mogą wymagać poprawy pod kątem efektywności energetycznej. Po audycie otrzymasz swoisty bilans analizujący kwestie ekologiczne, ekonomiczne oraz energetyczne w Twoim domu, a także sugestie dotyczące zainstalowania rozwiązań z gamy OZE (czyli odnawialne źródła energii). Dowiesz się, czy w przypadku Twojego domu najlepiej zainwestować w piec na biomasę, czy też może w pompę ciepła albo instalację fotowoltaiczną.

Popularność energii odnawialnej


O ile jeszcze kilka lat temu widok różnego rodzaju rozwiązań z gatunku energii odnawialnej jednoznacznie kojarzył się z Europą Zachodnią. Dziś, coraz więcej inwestycji pojawia się także w Polsce - krajobraz naszego kraju upstrzony jest choćby elektrowniami wiatrowymi, które powstają niemalże na każdym kroku, gdzie tylko jest trochę więcej miejsca i wieje silny wiatr. Swoją drogą, niedawno wiodący polski dostawca energii zrealizował kolejną inwestycję pod Poznaniem - budowa farmy wiatrowej w wielkopolskiej Opalenicy (powiat nowotomyski) zakończyła się stworzeniem jednej z najnowocześniejszych elektrowni wiatrowych. Park moze pochwalić się mocą całkowitą rzędu 17MW, produkowanych przez 7 turbin wiatrowych. Już z daleka ten widok robi wrażenie - turbiny mają 150 metrów wysokości i 117 metrów szerokości wirnika.

Ta inwestycja została podłączona do okolicznej sieci średniego napięcia, dzięki czemu spadnie znacznie koszt prądu w tej gminie. Teraz prognozuje się, że Polska zwiększy do 2020 roku swoją niezależność energetyczną, będąc w stanie posiadać elektrownie o łącznej mocy 7500 MW. Tego rodzaju inwestycje znajdują się nie tylko w Wielkopolsce, lecz również w innych regionach kraju. Przykłady - województwo zachodniopomorskie oraz województwo podlaskie. Bardzo podobna, przynajmniej pod względem pozytywnego wpływu na środowisko, inwestycja została zrealizowana w ostatnim czasie na Węgrzech, a konkretnie na północ od Budapesztu, w mieście Visonta. Uruchomiono tam farmę składającą się z ponad 70 tysięcy paneli solarnych, dzięki którym emisja CO2 na Węgrzech zmniejszy się o ponad 24 000 ton!

Energia odnawialna a biznes

Zastanawiacie się zapewne, co wspólnego ma energia odnawialna z biznesem. Tyle tu mówimy o przyjaznych dla środowiska działaniach, które na dodatek podwyższają bezpieczeństwo energetyczne kraju, zwiększając jego samodzielność, co w dzisiejszych, dosyć niestabilnych, czasach jest na wagę złota. Ekologia i biznes? Cóż, to proste. Przede wszystkim, inwestycja w odnawialne źródła energii to wydatek o wysokiej stopie zwrotu. Póki co, tego rodzaju inwestycje często dofinansowywane są przez władze państwowe, którym zależy na zwiększeniu niezależności energetycznej naszego kraju. Można być przy tym pewnym, że ten trend raczej się nie zmieni, a jeśli już to ulegnie wzmocnieniu ponieważ proekologiczne działania cały czas przybierają na sile. Sam fakt, iż część takiej inwestycji pokrywana jest z budżetu, podwyższa jej i tak wysoką opłacalność. Dodatkowo, montaż OZE może znacznie zmniejszyć wydatki na energię, które musimy ponosić. Ostatecznie, przeciętna polska firma zużywa mnóstwo prądu, który na dodatek kosztuje ogromne pieniądze. Dlaczego zatem nie zainwestować w alternatywne źródła energii?

Na swój sposób takie działanie może również pomóc w promocji firmy, jako przedsiębiorstwa które dba o środowisko - w dzisiejszych czasach to spory atut oraz komunikat marketingowy, który pomaga w pozyskaniu nowych klientów. Warto zauważyć, że bycie eko sprawdza się w niemal każdej branży - ostatecznie, popularność tego rodzaju rozwiązań jest naprawdę ogromna.  I jeszcze jedno - decydując się na montaż OZE, możemy nawet zarobić - wyprodukowane w ten sposób nadwyżki energii swobodnie można sprzedać, co w perspektywie przyniesie firmie spory zysk.

Osoby jak i firmy zainteresowane współrealizacją projektów prosumenckich i proekologicznych dostawca energii RWE zaprasza do odwiedzenia swojej strony i zapoznania się z dedykowaną dla nich ofertą: http://www.rwe.pl/pl/dla-domu.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes