Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Energetyka

Zgoda PE na przepisy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu

12.09.2017 13:16  Energetyka
Zgoda PE na przepisy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu Parlament Europejski zaakceptował przepisy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Regulacje przyjęte przez europosłów wprowadzają między innymi zasadę solidarności na wypadek kryzysów gazowych. Przewidują współpracę między unijnymi krajami, by mogły się wspierać gdyby doszło do przerw w dostawach surowca.

W przepisach zapisano również przejrzystość kontraktów gazowych zawieranych między firmami. Te przepisy są ważne dla Polski, uzależnionej od dostaw rosyjskiego gazu i wystawionej na presję.

Regulacje nie spełniają w stu procentach polskich oczekiwań, ale zwiększają gwarancje bezpieczeństwa energetycznego. Zrezygnowano ze sztywnego podziału na grupy krajów, które miałyby spieszyć sobie z pomocą w przypadku kryzysów. Teraz grupy regionalne będą tworzone wzdłuż kluczowych korytarzy transportowych gazu. W regulacjach zapisano też obowiązkową współpracę w oparciu o analizy ryzyka. "To zmiana, bo do tej pory obligatoryjnej współpracy nie było. Umawialiśmy się na nią od przypadku do przypadku.

Teraz jest wpisana jako zobowiązanie" - skomentował Jerzy Buzek, szef komisji przemysłu, główny negocjator ze strony Europarlamentu. Ponadto wpisana klauzula solidarnościowa przewiduje, że wielcy odbiorcy z jednego kraju Unii nie otrzymywaliby gazu, jeśli w sąsiednim państwie problemy z zaopatrzeniem mieliby najbardziej potrzebujący konsumenci. A jeśli chodzi o przejrzystość kontraktów gazowych zawieranych między firmami, to nie jest ona tak duża, jak w przypadku umów międzyrządowych. Jednak sam fakt ujawniania części zapisów może wymusić na spółkach działanie w sposób bardziej transparentny.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes