Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Faktoring

Dzisiaj opublikowano wyniki branży faktoringu za 2016_duży wzrost

25.01.2017 08:53  Faktoring
Dzisiaj opublikowano wyniki branży faktoringu za 2016_duży wzrost Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z faktoringu. W 2016 roku faktorzy zanotowali 158 mld zł obrotów, przy rocznym wzroście o 20%. Liczba przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku skorzystali z faktoringu to blisko 8 tys.7 na 10 firm w Polsce skarży się na problemy z odroczonymi płatnościami – to jedna z ważniejszych przyczyn rosnącej popularności usługi.
 
Dane o branży opublikował dzisiaj Polski Związek Faktoringu: w 2016 roku branża faktoringowa w Polsce odnotowała obroty w wysokości 158,2 mld złotych. To wzrost o jedną piątą w stosunku do roku 2015. Faktoring staje się coraz popularniejszym narzędziem finansowania przedsiębiorstw. 
 
W minionym roku z faktoringu skorzystało blisko 7,9 tys. firm, a do faktorów zgłoszono 7,5 mln faktur (6,5 mln rok wcześniej). Poza klasycznym faktoringiem niepełnym rośnie popularność pełnego (zabezpieczający faktoranta w przypadku nie zrealizowania płatności ze zgłaszanej faktury przez kontrahenta) i eksportowy wspierający zagraniczną ekspansję polskich przedsiębiorców.
 
- Faktoring to narzędzie finansowania, które sprawdza się zarówno w czasach kryzysu jak i hossy. Polska gospodarka rozwija się dobrze, ale utrzymujące się napięcia w obszarze sektora bankowego nie sprzyjają zwiększaniu akcji kredytowej. Taka sytuacja stwarza szanse dla spółek faktoringowych i zachęca przedsiębiorców do szerszego korzystania z ich usług.

Istotną motywacją jest też specyfika polskiego biznesu - 7 na 10 firm w Polsce skarży się na problemy z odroczonymi płatnościami. W takich realiach zapewnienie ciągłości finansowej dla wielu przedsiębiorców oznacza być albo nie być. Stąd rosnąca popularność faktoringu - mówi Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S. A.
 
Wśród największych faktorów na rynku są bankowe spółki dedykowane tej działalności. Dysponują potrzebnym kapitałem i korporacyjnymi strukturami. Przewagą mniejszych faktorów jest natomiast ich elastyczność i możliwość współpracy z firmami z każdej branży, nawet tam, gdzie z terminowością płatności jest szczególnie trudno, jak w budowlance czy transporcie. 
 
- Nie unikamy współpracy z firmami z trudnych branż. Każdego kontrahenta analizujemy indywidualnie, elastycznie podchodzimy do jego możliwości i potencjału. Najważniejsze są dla nas niekwestionowane, funkcjonujące w obrocie gospodarczym faktury jakie wystawia i partnerzy biznesowi z jakimi kooperuje. Takie założenia sprawdzają się, bo w 2016 roku rozwijaliśmy się dużo szybciej niż rynek – mówi Piotr Gąsiorowski z eFaktor S. A.
 
Faktoring jako bardziej elastyczne źródło finansowania bardzo często jest remedium na problemy firm z uzyskaniem kredytowania, sam nie obciąża rachunków firmy tak, jak ma to miejsce w przypadku zobowiązań kredytowych. Podstawą finansowania za pomocą faktoringu jest wystawianie udokumentowanych faktur, mających podstawy w obrocie gospodarczym.  
 
Polski Związek Faktoringu

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes