Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Faktoring

Komentarz do wyników rynku faktoringu w Polsce w 2017 roku

07.02.2018 13:52  Faktoring
Komentarz do wyników rynku faktoringu w Polsce w 2017 roku Miniony rok był kolejnym dobrym rokiem dla branży faktoringowej w Polsce. Dane dotyczące obrotów wskazują, że klienci coraz bardziej potrzebują bezpieczeństwa. Świadczy o tym ponad 20-proc. wzrost obrotów w segmencie faktoringu pełnego w stosunku do dynamiki wzrostu obrotów na całym rynku.

Firmy doceniają komfort, jaki daje im korzystanie z tej formy faktoringu, przede wszystkim przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora. Jest to rozwiązanie, które nie tylko umożliwia finansowanie bieżącej działalności firmy, ale również pozwala ustrzec się przed ewentualną przedłużającą się zwłoką w płatnościach ze strony nabywców lub wręcz braku płatności. Z kolei 24-proc. wzrost faktoringu cichego (tajnego) wskazuje na fakt, że coraz więcej firm korzysta z faktoringu w celu pozyskania finansowania, jako alternatywy do kredytu obrotowego. Z faktoringu cichego korzystają głównie duże firmy, w połączeniu z faktoringiem pełnym, w celu osiągnięcia poprawy struktury bilansu.

Mniej pozytywny jest rozwój sytuacji w obszarze faktoringu eksportowego, którego dynamika wzrostu była niższa od tempa rozwoju całego rynku, mimo znacznego wzrostu eksportu (9% rok do roku w okresie styczeń-listopad 2017 roku, jak wynika z danych GUS). Tymczasem rozwiązanie to może służyć eksporterom nie tylko do ograniczania ryzyka braku zapłaty ze strony zagranicznych kontrahentów, ale również do ograniczania wpływu ryzyka walutowego na ich biznes. Korzystając z faktoringu, eksporterzy mogą otrzymać zapłatę od faktora w walucie faktury nawet w dniu wystawienia faktury, a nie w ciągu kilkudziesięciu dni (w Europie, gdzie trafia około 80% polskiego eksportu, średni termin płatności wynosi ok. 50 dni), kiedy kurs walutowy może ulec zmianie w porównaniu do stanu z momentu sprzedaży.
 

Sebastian Grabek, dyrektor ds. faktoringu w HSBC Bank Polska S.A.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Faktoring odwrotny, czyli ty jesteś dłużny i prosisz faktora żeby opłacił Twoją fakturę?

  ~Ciecwierz   (7 marca 2018 o 11:25)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Wydaje mi się, że to po prostu kwestia opłacalności w niektórych scenariuszach . W niektórych bo nie zawsze można zastąpić kredyt faktoringiem. Na przykład kiedy masz zwyczajnie problemy z finansowaniem, a nie zadłużenie kontrahenta. Chociaż wtedy też możesz skorzystać z odwrotnego.

  ~piotr   (27 lutego 2018 o 12:45)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes