Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Faktoring

Masz sklep i chcesz szybko otrzymać płatność za fakturę? Poznaj rozwiązanie

26.07.2018 09:37  Faktoring
Prowadzisz sprzedaż hurtową i współpracujesz z firmami wymagającymi faktur z odroczonym terminem płatności? Chociaż w ten sposób zwiększasz swoją konkurencyjność, jednocześnie narażasz się na zatory płatnicze. Rozważ więc skorzystanie z faktoringu – rozwiązania, dzięki któremu pieniądze z faktur otrzymasz dużo szybciej, a tym samym unikniesz utraty płynności finansowej.

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności – nawet do 60 dni, to codzienność szerokiej grupy polskich przedsiębiorców. Współpraca z wieloma kontrahentami oczekującymi faktur z dłuższym terminem płatności może prowadzić do zaburzenia płynności finansowej. Aby temu zapobiec, warto poznać usługę faktoringu i wybrać ten rodzaj, który najlepiej pasuje do profilu firmy.

Na czym polega faktoring?


Jest to usługa finansowania, z której w 2017 roku skorzystało w Polsce ok. 9 tys. firm. W jej ramach firma faktoringowa (faktor) wypłaca środki na rzecz przedsiębiorstwa (faktoranta) – na podstawie wystawionych faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi czekać, aż upłynie termin płatności – pieniądze otrzymuje od razu i może nimi swobodnie dysponować.

Główne rodzaje


Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu firma może uniknąć zatorów płatniczych i zachować płynność finansową. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na minimalizacji ryzyka niewypłacalności kontrahenta, również jest to możliwe – wystarczy wybrać odpowiedni wariant usługi.

    Faktoring z regresem

To jeden z popularnych rodzajów faktoringu, który przenosi na faktoranta całą odpowiedzialność za niewypłacalność partnera biznesowego. Gdy kontrahent nie ureguluje zobowiązania w wyznaczonym terminie, przedsiębiorca zobligowany jest do spłaty należności faktorowi.

    Faktoring bez regresu

W tym wariancie obsługą wierzytelności zajmuje się firma faktoringowa, która przejmuje całe ryzyko związane z nierzetelnością kontrahenta. W razie jego niewypłacalności faktor składa roszczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym faktorant miał podpisaną umowę.

Większość przedsiębiorców wybiera faktoring bez regresu – z uwagi na jego specyfikę. Chociaż jest on droższy od faktoringu z regresem, daje większe poczucie bezpieczeństwa i ogranicza do minimum ryzyko niewypłacalności kontrahenta.

Dobierz rodzaj faktoringu do potrzeb firmyNiezależnie od tego, jaki rodzaj faktoringu wybierzesz, w każdym przypadku możesz liczyć na szybką wypłatę pieniędzy zamrożonych na fakturach z odroczonym terminem płatności. Wybierając między faktoringiem z regresem i tym bez regresu, weź pod uwagę wartość kontraktu i czas trwania współpracy – aby określić ryzyko związanie z ewentualną nierzetelnością kontrahentów. W przypadku współpracy z zagranicznymi partnerami możesz zdecydować się także na tzw. faktoring eksportowy. • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • U nas na faktury ląduje duża czerwona pieczątka informująca o natychmiastowym przejęciu windykacji nieopłaconej faktury przez zewnętrzną firmę. Ponoć to działa a pieczątka kupiona online to dosłownie kilka złotych np - https://www.e-pieczatki24.pl

  Pieczatki-Online   (14 października 2018 o 19:38)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  0%
 • @pol IM-dokładnie, jest to Idea Money, sorki za skróty ;) @waxmtoif wiesz co, wszystko jest dostosowywane do specyfiki firmy i potrzeb...trudno mi powiedzieć, wydaje mi się, że najlepiej by było się przejść do oddziału, przegadać z doradcą, są bardzo sympatyczni więc na pewno pomogą

  ~Mosek   (2 sierpnia 2018 o 16:00)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes