Jaki powinien być nowoczesny terminal płatniczy?

14.05.2019 15:02  Finanse Osobiste
Jaki powinien być nowoczesny terminal płatniczy? Terminale płatnicze pozwalają obsługiwać płatności kartą, telefonem lub dokonywane za pomocą aplikacji BLIK praktycznie w każdym miejscu. Coraz częściej pełnią również wiele innych funkcji. Podpowiemy, jaki powinien być nowoczesny terminal płatniczy, żeby w sposób najpełniejszy odpowiadał potrzebom zarówno przedsiębiorców, jak i ich klientów.

Nie ulega wątpliwości, że transakcje bezgotówkowe stały się jedną z popularniejszych form płatności za towary i usługi. W samym III kwartale 2018 r. przeprowadzono 1,408 mld transakcji za pomocą różnych typów kart płatniczych (https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2018.pdf) i ponad 24 mln transakcji BLIK-iem. Liczba płatności mobilnych była nieco mniejsza – do września ubiegłego roku odnotowano ich 1,8 mln. Są one wygodne dla klientów, a sposób ich działania jest bardzo prosty (tu przeczytasz o tym, jak działają terminale płatnicze). Stąd też coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zainstalowanie w swojej firmie terminali płatniczych. Można je uzyskać bez opłat – między innymi dlatego w ubiegłym roku odnotowano ich wzrost ich liczby o 23%.

Mobilność

Wybór terminala uzależniony jest od wielu czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć liczbę obsługiwanych klientów oraz miejsce, w którym dane usługi są świadczone. O ile w przypadku sklepów (zarówno wielkopowierzchniowych, jak i tych mniejszych) dobrze sprawdzają się terminale stacjonarne z pinpadem, to już m.in. w restauracjach, zakładach fryzjerskich świadczących usługi poza salonem czy choćby kateringu jedną z najbardziej pożądanych cech terminali jest ich mobilność. Terminale mobilne można przenosić i wykorzystywać w dowolnym miejscu. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu akumulatorowi i łączeniu się za pomocą Bluetooth ze smartfonem bądź tabletem z dedykowaną do tego aplikacją – bez kabli i bez ograniczeń.

Czytelność

Nowoczesny terminal powinien charakteryzować się czytelnością i zrozumiałością pojawiających się na nim komunikatów. Zbyt długie wiadomości, podobnie jak zbyt wiele możliwości wyboru, przyczynia się do popełniania błędów w czasie obsługi urządzenia. Szukając idealnego terminala płatniczego, zwracajmy zatem uwagę na zwięzłość i jasność. Pomocny w uczytelnieniu komunikatu jest również kolorowy wyświetlacz, który stwarza możliwość wykorzystywania bardziej zaawansowanych elementów graficznych – choćby w formie animacji mogących wchodzić w interakcje z klientem. Interakcja ta może przyjmować formę przyjaznej notki pożegnalnej wyświetlanej po zakończeniu transakcji, jak również w formie emotikon.

Sposób przyjmowania płatności

Nowoczesny terminal płatniczy powinien pozwalać na wykonywanie płatności zbliżeniowych, dokonywanych za pośrednictwem kart, telefonów i smartwatchów. Przyspiesza i usprawnia to proces przeprowadzania transakcji, jednocześnie zapewniając ich bezpieczeństwo.

Wielofunkcyjność

Nowoczesny terminal płatniczy z całą pewnością powinien być wielozadaniowy, by móc sprostać zmieniającym się oczekiwaniom i wymaganiom nie tylko przedsiębiorców, ale także korzystających z ich usług klientów. Poza płatnościami, powinny więc spełniać również inne funkcje. Za podstawowe i najpowszechniejsze uznać należy sprzedawanie doładowań do telefonów oraz opłacanie rachunków – są to opcje, z których klienci korzystają w naszym kraju od kilku lat. Inną możliwością jest przyjmowanie płatności w obcych walutach. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, gdyż terminal samodzielnie identyfikuje walutę – na wydruku kwota podawana jest zarówno w obcej walucie, jak i w polskich złotych. Kolejną możliwością jest usługa Cash Back. Umożliwia ona klientowi wypłatę dowolnej kwoty do 200 zł przy opłacaniu transakcji, bez konieczności korzystania z bankomatu czy wizyty w placówce bankowej. Każda dodatkowa usługa czyni nasz punkt bardziej przyjaznym dla klienta, a co za tym idzie – częściej przez niego odwiedzanym. To z kolei przekłada się na osiągane przez nas zyski (Więcej informacji można znaleźć na stronie pep.pl).


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste