Kredyt, leasing czy gotówka - jak najkorzystniej finansować samochód z wyprzedaży?

12.12.2018 11:15  Finanse Osobiste
Kredyt, leasing czy gotówka - jak najkorzystniej finansować samochód z wyprzedaży? Od listopada w salonach samochodowych daje się zauważyć wzmożony ruch. Osób zainteresowanych nabyciem pojazdów przybywa, co wynika z trwających wyprzedaży rocznikowych. I Ty planujesz kupić samochód z dużym upustem cenowym? Sprawdź, jak możesz sfinansować taki zakup.


Wyprzedaż rocznika 2018 to akcja promocyjna wprowadzona przez dealerów, która jest skierowana do klientów zainteresowanych kupnem fabrycznie nowego auta przecenionego nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Jako że ceny są bardzo atrakcyjne, a jednocześnie nie trzeba czekać co najmniej kilku miesięcy na sprowadzenie pojazdu, takie promocje cieszą się sporym zainteresowaniem. Duża popularność wynika z jeszcze jednego faktu:wyprzedaż rocznika 2018 nie zamyka drogi do zewnętrznych form finansowania.

Samochód na kredyt – czy to się opłaca?

Finansowanie zakupu auta poprzez kredyt jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań,które pozwala nabyć pojazd bez konieczności angażowania wielu środków. Większość banków proponuje niski wkład własny – rzędu nawet 10% wartości auta. Jeżeli więc samochód kosztuje 80 tys. zł, na start potrzeba zaledwie 8 tys. zł.

Niski wkład własny to nie jedyna zaleta kredytu samochodowego. Do pozostałych korzyści tej formy finansowania zaliczają się m.in.:

  • zachowanie płynności finansowej (wystarczy tylko niewielka część zgromadzonych oszczędności, aby móc wziąć pojazd na kredyt – pozwala to uniknąć zatorów płatniczych),
  • rata dostosowana do możliwości finansowych (uwzględnia aktualną sytuację materialną, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie domowego budżetu),
  • atrakcyjne oprocentowanie (sprawia, że całkowita kwota do spłaty nie jest wysoka).

Jeżeli interesuje Cię finansowanie zakupu samochodu kredytem, nie decyduj się na przypadkową ofertę – porównaj dostępne możliwości, aby wybrać tę najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Ciekawą opcją wydaje się kredyt TCM oparty na cyklicznej wymianie samochodów. Jego istotą jest nie tylko niewielki wkład własny oraz niskie raty miesięczne, ale także możliwość wymiany pojazdu na nowy – już po 3-4 latach użytkowania. Przykład takiego rozwiązania to m.in. Kredyt SMARTPLAN na nowe auta dostępny w Toyota Banku. Raty są niższe nawet o 40% (RRSO 11,48%*) – kredytobiorca spłaca jedynie tę część wartości samochodu, która odpowiada rzeczywistej utracie jego wartości. Ponadto otrzymuje on gwarancję możliwość odkupu auta przez dealera – dzięki temu uzyskuje pieniądze na spłatę ostatniej raty balonowej oraz na wkład własny do kolejnego kredytu.

Leasing konsumencki – alternatywa dla kredytu

Kolejną formą finansowania pojazdu z wyprzedaży rocznika 2018 jest leasing konsumencki. To usługa, która działa jak klasyczny leasing, ale skierowana jest do klientów indywidualnych.

Na korzyść tego sposobu finansowania przemawiają m.in.:

  • uproszczone procedury i krótka ścieżka leasingowa,
  • łatwiejsza dostępność (np. w porównaniu z kredytem),
  • atrakcyjne warunki finansowania,
  • możliwość wymiany samochodu na nowy (nie ma obowiązku wykupu użytkowanego auta),
  • brak konieczności angażowania dużego kapitału na start.

Zanim wybierzesz leasing konsumencki, sprawdź, które firmy oferują taką formę finansowania. Jest ona mniej popularna niż kredyt bankowy, dlatego nie każdy leasingodawca decyduje się na takie rozwiązanie.

Gotówka – za i przeciw

Trzecią opcją finansowania zakupu pojazdu z wyprzedaży rocznika jest gotówka. Z uwagi na fakt, że nowe samochody sporo kosztują, niewiele osób wybiera taki wariant. Dlaczego?

Nabycie auta za gotówkę oznacza konieczność zgromadzenia sporego kapitału. Nawet jeśli uda się tego dokonać, jednorazowe wydanie wszystkich oszczędności nie jest dobrym pomysłem. Pozbawia bowiem tzw. poduszki finansowej, z której można skorzystać w razie nieprzewidzianych wydatków i poważnych sytuacji losowych.

Jaką formę finansowania wybrać?

Biorąc pod uwagę powyższe formy finansowania zakupu auta, gotówka wydaje się najmniej korzystnym wyborem. Co prawda można w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów, związanych m.in. z prowizją czy odsetkami, jednak rozwiązanie to ma znacznie więcej minusów.

Warto pamiętać, że koszty kredytu i leasingu wcale nie są tak wysokie – wynoszą dużo mniej niż np. w przypadku kredytu gotówkowego. Miesięczne raty nie stanowią dużego obciążenia finansowego – ich wysokość można dostosować do indywidualnej sytuacji materialnej. Na korzyść kredytu samochodowego przemawia natomiast szerszy wybór oferty oraz możliwość obniżenia wysokości rat nawet o 40%.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
finanse_osobiste