Oszczędzanie nie jest Twoją mocną stroną? Zobacz, jak wdrożyć finansowe nawyki do codziennego życia

24.04.2019 09:38  Finanse Osobiste
Oszczędzanie nie jest Twoją mocną stroną? Zobacz, jak wdrożyć finansowe nawyki do codziennego życia Brak dobrych nawyków wyniesionych z domów, a także brak wsparcia ze strony szkolnego programu nauczania sprawiają, że większość Polaków w ogóle nie oszczędza pieniędzy. Tymczasem, gdy pojawi się nagły wydatek, pojawia się poważny problem i gorączkowa akcja pożyczania pieniędzy od rodziny lub parabanku. Jeżeli chcesz zmienić swoje niewłaściwe nawyki względem finansów, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą Ci to ułatwić.
 
1. Po pierwsze: automatyzuj procesy związane z oszczędzaniem 
2. Po drugie: oszczędności przelej na konto oszczędnościowe tuż po otrzymaniu wypłaty 
3. Po trzecie: zacznij zbierać paragony z zakupów 
4. Po czwarte: zacznij prowadzić budżet domowy 
5. Po piąte: idź na zakupy z listą produktów 
6. Po szóste: nie idź na zakupy głodny 
 
Po pierwsze: automatyzuj procesy związane z oszczędzaniem

Utrwalenie nawyku oszczędzania może początkowo przysparzać Ci sporych trudności. Dlatego wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe, staraj się w pełni zautomatyzować ten proces. W tym celu możesz zastosować zlecenie przelewu stałego, oferowane niemal przez każdy bank. Innym pomysłem może być włączenie narzędzia typu saver, który od każdej wykonanej przez Ciebie transakcji odłoży końcówkę, zaokrąglając do pełnej kwoty (lub określony procent). W ten sposób nie będziesz musiał zastanawiać się, kiedy wykonać przelew na konto oszczędnościowe. 
 
Po drugie: oszczędności przelej na konto oszczędnościowe tuż po otrzymaniu wypłaty

Prawda jest taka, że jeżeli będziesz odkładał przelanie środków na konto oszczędnościowe do końca miesiąca, na jego koniec nie zostanie Ci nic. Sprawdź, kiedy przelew wychodzący dotrze na Twój rachunek rozliczeniowy – do tego celu służą strony, na których sprawdzisz sesje elixir swojego banku.
 
Po trzecie: zacznij zbierać paragony z zakupów

Choć może Ci się wydawać, że doskonale panujesz nad swoimi wydatkami, dopiero gdy zaczniesz zbierać paragony i sumować kwoty zobaczysz, ile faktycznie wydajesz w skali miesiąca. Może się okazać, że na drobiazgi codziennie wydajesz takie kwoty, które pod koniec okresu rozliczeniowego gromadzą się w duże sumy. Mając potwierdzenie swoich zakupów, łatwiej będziesz mógł uświadomić sobie ten problem.
 
Po czwarte: zacznij prowadzić budżet domowy

Skoro gromadzisz już paragony z zakupów, możesz przystąpić do przygotowania swojego budżetu domowego. Pamiętaj, aby być wobec siebie uczciwym i nie pozwalać sobie na kłamstewka. Na początek spisz wszystkie niezbędne wydatki, jakie będziesz musiał ponieść w danym miesiącu. Następnie określ maksymalną kwotę, którą chcesz wydać na każdą z tych kategorii. Pozostaw miejsce na wpisywanie sum z paragonów, aby na koniec miesiąca uzyskać kwotę wpływów, wydatków oraz kwotę pieniędzy, które udało się zaoszczędzić.
 
Po piąte: idź na zakupy z listą produktów

Sklepy robią wszystko, aby Twój paragon przy kasie opiewał na jak największą kwotę. Przygotowują różnego rodzaju promocje i wyprzedaże, loterie, konkursy z nagrodami, żeby tylko rozbudzić w Tobie chęć nieskrępowanego wydawania pieniędzy. W ten sposób daleko nie zajdziesz. Umów się sam ze sobą, że do sklepu wybierzesz się tylko wtedy, gdy przygotujesz listę potrzebnych rzeczy do kupienia. Bez niej nie wychodź z domu – to, że wrócisz z dodatkowymi produktami jest pewnikiem.
 
Po szóste: nie idź na zakupy głodny

Idąc na zakupy głodnym, będziesz podświadomie próbował zapełnić koszyk po brzegi po to, aby poprawić sobie chwilowo nastrój. Będziesz również bardziej podatny na sztuczki marketingowe w postaci różnorodnych zapachów świeżego pieczywa, które mają pobudzić Twoje kubki smakowe i skłonić do rozsmakowania się w zakupach. 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste