Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste


Polscy seniorzy toną w długach

14.06.2017 10:51  Finanse Osobiste
Polscy seniorzy toną w długach
Nasze długi rosną wraz z wiekiem. Osoby młode do 24 roku życia mają zadłużenie sięgające ok. 3 tys. zł. Natomiast długi seniorów przekraczają 12 tys. zł. Tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł - wynika z danych KRD.
Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że najbardziej zadłużone są kobiety – aż 62 proc. seniorek boryka się z problemami finansowymi. Wiele z nich to wdowy, które musiały przejąć długi współmałżonków. Według statystyk GUS mężczyźni żyją średnio 74 lata, podczas gdy kobiety dożywają 82 lat. Przejęte długi to dużo mniejszy problem niż zaciąganie pożyczek i kredytów, zwłaszcza na bieżące potrzeby lub pomoc dzieciom i wnukom.

Z danych KRD wynika, że średni dług osoby starszej to 12,3 tys. zł. Tymczasem według GUS przeciętna emerytura to 2082,47 zł brutto, czyli ok. 1727 netto.
 
Aż 21 proc. długów senioralnych stanowią zobowiązania wobec banków i innych instytucji pożyczkowych. Blisko 20 proc. to niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz. Z kolei 13 proc. to płatności za abonament telewizyjny, Internet, czy telefon. Emeryci często nie regulują też długów alimentacyjnych (5 proc.) i nie płacą mandatów za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu (2 proc.). – Trzeba przyznać, że polscy seniorzy nie mają pieniędzy nie tylko na czynsz i leki, ale również na podstawowe potrzeby, nie wspominając o przyjemnościach, wakacjach, remoncie mieszkania – przyznaje Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM. - Z najnowszego badania opinii, które zrealizowaliśmy na początku 2017 roku wynika, że  ponad 60 proc. emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu złej sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52 proc.) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność.

Ponad 73 proc. osób starszych przyznało, że czuje się samotna, a 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc – dodaje. Samotność, wykluczenie społeczne i problemy finansowe są codziennością osób starszych, do tego dochodzi niewiedza na temat dodatkowych źródeł dochodu, które mogłyby wzmocnić domowy budżet np. gotówki zamrożonej w nieruchomości.

Robert Majkowski, prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM
 

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Długi to poważna sprawa w każdm wieku i w wielu branżach. Dlatego trzeba uważać zwłaszcza robiąc z kimś interesy. Dobrze, że można się bronić i współpracować z firmami, które są fair, np z takimi które mają certyfikat Rzetelna Firma. Sprawdziłam nie raz i faktycznie jest ok.

  ~Irys   (18 czerwca 2017 o 16:38)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • niestety jak widać długi dotykają każdą grupę społeczną..

  ~iza   (18 czerwca 2017 o 11:38)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste