Pożyczki społecznościowe w portfelu inwestycyjnym - co przemawia za?

07.05.2018 10:19  Finanse Osobiste
Dywersyfikacja portfela zmniejsza ryzyko utraty oszczędności. Choć nie wszyscy są takiego zdania, to lepiej, szczególnie dla początkujących inwestorów, lokować pieniądze na różne sposoby. Jednym z nich są pożyczki społecznościowe. Nieskomplikowane zasady, kuszące zyski, minimum formalności, brak kosztów związanych z rozpoczęciem inwestowania, to ich główne zalety. Ile można zarobić, a jakie przy tym jest ryzyko? I jak wypadają pożyczki społecznościowe na tle innych sposobów inwestowania? 

Nieskomplikowane zasady
 
Jedną z głównych zalet inwestowania w pożyczki społecznościowe jest łatwy start. I tak naprawdę każdy może zainwestować tak oszczędności. Do tego wystarczy komputer z dostępem do internetu, kilkaset złotych przeznaczone na ten cel i można zaczynać. Założenie konta na platformie pośredniczącej pomiędzy inwestorami a pożyczkobiorcami, nie trwa dłużej niż kilka minut. Dłużej trwa wybór oferty bądź ofert, w które zainwestujesz. Zasady inwestowania w pożyczki społecznościowe są bardzo proste w odróżnieniu przykładowo do inwestowania na giełdzie, gdzie potrzebna jest wiedza, a także zainteresowanie tym co dzieje się w Polsce i na świecie. 
 
Większe zyski niż na lokatach
 
Obecnie większość platform obiecuje zyski na poziomie 10% w skali roku i więcej od każdej spłaconej pożyczki. To zdecydowanie więcej niż na lokacie czy obligacjach skarbowych. Najlepiej oprocentowane lokaty obecnie to 3-3,5%. Ale to tylko na kilka miesięcy i dla nowych środków, a często stawiane są dodatkowe warunki, jak maksymalna kwota wpłaty. Nie da się ukryć, że zyski, jakie dają pożyczki społecznościowe są zdecydowanie wyższe. Poza tym, platformy nie pobierają zazwyczaj od inwestorów żadnych opłat za pośrednictwo, więc cały zysk trafia do portfela. 

100% zwrotu wartości pożyczki w razie braku spłaty
 
Pożyczki społecznościowe, podobnie jak wiele innych sposobów inwestowania, obarczone są ryzykiem. Ze statystyk wynika, że spłaconych pożyczek jest ok 90%. 10% to pożyczki ze spóźnioną spłatą bądź niespłacone. Platformy social lending zazwyczaj podają taką informację na głównej stronie. Na jednych jest to nieco ponad 90%, a na innych 97%. Jest jednak opcja zabezpieczenia się na sytuację braku spłaty. Niektóre platformy oferują skorzystanie z gwarancji zwrotu 100% kapitału w przypadku, gdyby raty nie wpływały na konto. Decydując się na gwarancję, zarobisz mniej, ale z drugiej strony masz pewność, że nie stracisz zainwestowanych środków. 
 
Weryfikacja pożyczkobiorców a zyski
 
Większość platform prowadzi kilkustopniową weryfikację. Na początek jest podstawowa, a następnie zainteresowany pożyczką może poddać się dowolnej weryfikacji, zwiększając swoją wiarygodność. Pożyczkobiorcy sprawdzani są w bazach dłużników, potwierdzane jest miejsce zatrudnienia, dochody, adres zamieszkania itd. Zyski z pożyczki online najczęściej wzrastają wraz z ryzykiem. Są one najwyższe przy dopiero co zarejestrowanych użytkownikach, którzy nie mają jeszcze opinii i przeszli tylko weryfikację podstawową. Jest większe ryzyko, ale jest też większy zarobek. Pewniejsi są natomiast pożyczkobiorcy, którzy mają już za sobą spłaconą pożyczkę, a i też przeszli dodatkową weryfikację. Inwestując w tego typu pożyczki, zarobisz mniej, ale jest też mniejsze ryzyko. 
 
Pierwsze zyski po miesiącu
 
Inwestując w pożyczki społecznościowe, pierwsze raty zaczną spływać po 30 dniach od podpisania umowy. W odróżnieniu do lokat czy obligacji pieniądze szybciej wracają. Niestety w przypadku lokat, zrywając umowę w trakcie, najczęściej stracisz odsetki. 
 
Pożyczki społecznościowe są dobrą alternatywą do zróżnicowania portfela inwestycyjnego i dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem. Więcej na temat pożyczek społecznościowych znajdziesz na Financer Polska. 


 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste