Rząd prezentuje założenia Pracowniczych Programów Kapitałowych

08.11.2017 14:05  Finanse Osobiste
Rząd prezentuje założenia Pracowniczych Programów Kapitałowych Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Ci, którzy będą w nich oszczędzać, mogą liczyć na państwowe dopłaty.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, mają one objąć ponad 11 milionów Polaków. Na emeryturę zrzucą się wspólnie pracownik i pracodawca. Podstawowa składka tego drugiego to 1,5 procent podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Będzie on mógł zapłacić składkę dodatkową do 2,5 procent. Podstawowa składka pracownika sięgnie 2 procent, ale będzie on mógł dołożyć kolejne 2 procent podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Łączna minimalna odprowadzana składka (pracodawcy i pracownika) może zatem wynieść 3,5%, a maksymalna 8%. Składki dokonywane przez pracownika rozliczane będą z wynagrodzenia netto.

W komunikacie Ministerstwo Finansów informuje, że państwo zafunduje oszczędzającym 250 złotych opłaty powitalnej oraz 240 złotych co roku.

Zapis do PPK będzie automatyczny, ale będzie można wystąpić z programu, składając oświadczeni. Resort Finansów szacuje, że w programie pozostanie około 75 procent Polaków, czyli 8,5 miliona osób. Środki zgromadzone w programach będą prywatne i dziedziczone przez osobę wskazaną w dokumencie rejestrowym.

Program będzie etapowy. Z początkiem 2019 roku PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. W połowie 2020 roku małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Obsługą Pracowniczych Programów Kapitałowych zajmą się Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Opłaty będą ograniczone ustawowo. Całkowity koszt dla uczestnika nie może przekroczyć 0,6 procent aktywów zgromadzonych na rachunku.

Jak wyjaśnia resort finansów, propozycję przygotowano wspólnie z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste