Zasady bezpiecznego pożyczania

10.08.2018 10:25  Finanse Osobiste
Potrzebujesz dodatkowych środków? Jeżeli zamierzasz skorzystać z oferty firmy pożyczkowej, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego pożyczania. Przypominamy je, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o pożyczkę.

W pożyczaniu pieniędzy nie ma nic złego, pod warunkiem jednak, że robi się to w sposób odpowiedzialny. Jeżeli nie chcesz mieć kłopotu ze spłatą zaciągniętej pożyczki, powinieneś upewnić się, że firma, z oferty której zamierzasz skorzystać, jest uczciwa, a Ty będziesz miał pieniądze na uregulowanie kolejnych rat. Oto kilka najważniejszych zasad bezpiecznego pożyczania:

    Pożyczkodawcę należy sprawdzić


Aby otworzyć firmę pożyczkową i udzielać pożyczek, wystarczy tylko zarejestrować działalność gospodarczą. Ponieważ w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowych firm pożyczkowych, upewnij się, że ta, z oferty której zamierzasz skorzystać, działa legalnie. Uważaj szczególnie na konieczność uiszczenia opłaty przed rozpatrzeniem wniosku – uczciwi pożyczkodawcy wystrzegają się takiej praktyki.

Nie zaszkodzi, jeżeli sprawdzisz także opinie o pożyczkodawcy. Zwróć uwagę na to, czy dotychczasowi klienci wspominają o jakości obsługi klienta i możliwości dopytania o niezrozumiałe zapisy w umowie. Czy firma podaje na swojej stronie internetowej dane do kontaktu? To także cenna wskazówka – jeżeli tak, kontakt z jej pracownikami nie będzie utrudniony.

    Ile będzie Cię kosztować pożyczka?


Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe często w ofertach eksponują informację o oprocentowaniu, gdyż to właśnie na ten parametr klienci najczęściej zwracają uwagę. Jeżeli chcesz wybrać korzystnie, nie porównuj oprocentowania, ale wskaźnik RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania), gdyż to właśnie on obrazuje całkowity koszt kredytu.

Aby pozyskać nowych klientów, firmy pożyczkowe bardzo często oferują pierwszą pożyczkę całkowicie za darmo. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z chwilówek, takie rozwiązanie będzie dla Ciebie bardzo korzystne – będziesz musiał oddać dokładnie tyle, ile pożyczyłeś. Aby darmowa pożyczka faktycznie była bezpłatna, musisz pamiętać o jednym wymogu – pieniądze musisz zwrócić we wcześniej ustalonym terminie.

    Zapoznaj się z ograniczeniami wprowadzonymi przez pożyczkodawcę


Firmy pożyczkowe słyną z tego, że mają bardziej elastyczne podejście do klientów niż banki. Dotyczy to m.in. sprawdzania zdolności kredytowej – określają ją na podstawie dotychczasowej historii kredytowej wnioskodawcy i złożonego przez niego oświadczenia o zarobkach. Z drugiej strony pożyczkodawcy często wprowadzają ograniczenia, które dotyczą np. minimalnego i maksymalnego wieku wnioskodawcy.

Mimo że na rynku działa wiele firm pożyczkowych, to sporo z nich nie pożycza pieniędzy osobom młodym, które ukończyły 18 lat. Informacje o pożyczkodawcach skłonnych pożyczyć pieniądze klientom, którzy dopiero co odebrali dowód, można znaleźć tutaj: https://www.money24.pl/pozyczki-od-18-lat/.

    Upewnij się, że będziesz miał z czego oddać pożyczoną kwotę


Jeżeli skorzystasz z darmowej pożyczki, to faktycznie zyskasz – będziesz musiał oddać tylko tyle, ile pożyczyłeś, co oznacza, że ominą Cię opłaty w postaci prowizji czy oprocentowania. Z drugiej strony musisz jednak pamiętać, że darmowa pożyczka może bardzo szybko okazać się bardzo droga – wystarczy tylko, że nie spłacisz jej w terminie.

Nie chcesz, aby pożyczka stała się źródłem Twoich kłopotów? Pożyczaj odpowiedzialnie – nie zaciągaj pożyczki, jeżeli wiesz, że nie będziesz w stanie jej spłacić. W przeciwnym razie musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz rozmowami z działem windykacji. W przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia trudniej będzie Ci też uzyskać pożyczkę w przyszłości – nie będziesz uchodził za solidnego pożyczkobiorcę.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste