Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste


Komu przysługuje ulga internetowa?

18.03.2008 15:13  Finanse Osobiste
Komu przysługuje ulga internetowa? Jeśli w roku podatkowym poniosłeś  wydatki na użytkowanie Internetu w swoim miejscu zamieszkania oraz możesz udokumentować ten wydatek fakturą VAT, możesz skorzystać z odliczenia od dochodu z tytułu ulgi internetowej. Ulga ta jest limitowana, co oznacza, że odliczeniu podlegają wydatki w wysokości nieprzekraczającej 760 złotych.


Pamiętaj, że odliczyć możesz tylko wydatki związane z korzystaniem z Internetu. W sytuacji, gdy Twój dostawca Internetu jednocześnie zapewnia Ci inne usługi, np. telewizję kablową czy telefon stacjonarny, konieczne jest wyszczególnienie na fakturze VAT kosztów dotyczących użytkowania Internetu. Pamiętaj także, że ulga internetowa nie dotyczy wydatków wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę i modernizację, a także serwis i obsługę techniczną.

Jeśli wydatki na Internet ponosisz razem z mieszkającą z Tobą osobą, a faktury potwierdzają ten fakt - każdej z tych osób przysługuje ulga w ramach osobnego limitu.

Jak dokonać odliczenia z tytułu ulgi internetowej?

1) Od dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Możesz to zrobić:

▪ w trakcie roku podatkowego, w przypadku podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze – odliczenie należy wykazać w zeznaniu PIT-36,

▪ po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37, do których dołączyć należy informację o odliczeniach PIT/O;

2) od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Można to zrobić zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i  po jego zakończeniu w zeznaniu PIT-28, do którego dołączyć trzeba informację o odliczeniach PIT/O.

Ulga nie przysługuje Ci, jeśli zaliczyłeś wydatki na Internet do kosztów uzyskania przychodu lub odliczyłeś je od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym.
as

Źródło: Ministerstwo Finansów
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste