Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Potencjał, który osiągamy dzięki automatyzacji magazynu

12.04.2019 09:48  Firma
 Potencjał, który osiągamy dzięki automatyzacji magazynu Prowadzenie magazynu nie jest zadaniem łatwym. Konieczność odpowiedniego przechowywania towarów, palet i opakowań, próby maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, czy sprawna obsługa zamówień - to wyzwania, z którymi musimy zmagać się każdego dnia.

Jeśli dany magazyn nie posiada nowoczesnych rozwiązań pozwalających usprawniać pracę oraz wykorzystywać przestrzeń - pojawiają się problemy. Opcją, dzięki której większość z nich możemy szybko rozwiązać, jest wprowadzenie automatyzacji w magazynie. To krok, na który decyduje się coraz więcej firm tego typu. Na czym polega magazyn automatyczny? Kiedy warto zdecydować się na automatyzację? Czym jest i na czym polega? Na co warto zwrócić uwagę? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.


Automatyzacja magazynu - kiedy jest koniecznością?

W wielu firmach zajmujących się magazynowaniem produktów istnieje przekonanie, że stosowane w nich rozwiązania i procedury są wystarczające. Bardzo często uważamy, że nie da się jeszcze lepiej wykorzystywać dostępnej powierzchni magazynowej, czy też sprawniej obsługiwać zamówień klientów. Co więcej, jeśli widzimy, że praca magazynu nie jest dostatecznie wydajna, uznajemy, że jedyne co możemy zrobić, to zatrudnić dodatkowych pracowników. Widać to bardzo wyraźnie choćby na przykładzie zwiększenia zatrudnienia w magazynach np. w okresie przedświątecznym. Tymczasem zwiększane etatyzacji to spore koszty, które potrafią realnie obciążyć budżet firmy. Jednocześnie większa ilość pracowników wcale nie daje gwarancji terminowej realizacji. Czas więc zdać sobie sprawę z tego, że czasem automatyzacja magazynu jest po prostu koniecznością. Wydatki, jakie musimy ponieść wyposażając odpowiednio magazyn wysokiego składowania, wydawać mogą się naprawdę duże. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że tak naprawdę jest to inwestycja, która się zwróci. Zakupione przez nas urządzenia do paletyzacji czy transportowania towarów posłużą przecież przez lata, cały czas pozytywnie wpływając na efektywność pracy magazynu. Sprawdźmy więc w jakich sytuacjach warto zastanowić się nad wprowadzeniem automatycznych systemów magazynowych.

Opóźnienia w realizacji

W dzisiejszych czasach w większości branż panuje spora konkurencja, co sprawia, że klienci mogą wybierać usługi firm, które w pełni odpowiadają ich potrzebom. Nie ma miejsca na opóźnienia, problemy z dostawą, długi czas realizacji. Tymczasem wiele magazynów zmaga się z tymi właśnie problemami. Bardzo często brak odpowiednich urządzeń sprawia, że większość robót wykonywana jest pracą rąk ludzkich, co sprawia, że praca magazynu jest zwyczajnie nieefektywna. Doprowadza to do sytuacji, w których następują opóźnienia w realizacji zamówień. Przekładają się one na realne straty magazynu - mniejszą liczba obsłużonych klientów. To jednak nie wszystko. Opóźnienia realizacji zamówień przyczynia się do tego, że klienci rezygnują z naszych usług. Co więcej, wpływają na rozszerzanie się negatywnych opinii o naszej firmie a co za tym idzie - zwiększają trudności w pozyskaniu nowych klientów. Skutkiem tego tracimy naprawdę sporo. Jeśli więc widzimy, że terminowe realizowanie zamówień staje się poważnym problemem, warto zdecydować się na wprowadzenie nowoczesnych urządzeń, które pomogą zautomatyzować pracę i zwiększyć jej efektywność.

Duże koszty obsługi zamówień

Nie masz problemu z terminową realizacją zamówień? Może ci się więc wydawać, że nie ma konieczności wdrażania automatyzacji magazynu. Tymczasem to nie do końca prawda. Magazyny, które nie wykorzystują nowoczesnych urządzeń, muszą bowiem posiadać większą liczbę pracowników. Przyczynia się to do znacznego zwiększenia kosztów obsługi zamówień. Każdy pracownik to nie tylko konieczność wypłaty wynagrodzenia, ale również odprowadzenia wszystkich niezbędnych składek, których wysokość czasem przewyższa kwotę pensji otrzymywaną przez pracownika. Wprowadzając automatyzację możemy zmniejszyć ilość zatrudnionych, a tym samym miesięczne wydatki firmy. Szacuje się, że koszty, związane z zakupem automatyzacji procesów magazynowych (a więc np. zakupem urządzeń) zwracają się w czasie od kilku miesięcy do około roku. Po tym czasie koszty obsługi zamówień stają się niższe o nawet kilkadziesiąt procent. Oszczędności dla firmy są więc naprawdę znaczące. W czasach, w których wszyscy dążą do tego, by firma działała efektywnie, a jednocześnie tanio - ma to ogromne znaczenie.

Rozwiązania magazynowe w Europie Zachodniej

Prowadząc firmę, niejednokrotnie podpatrujemy rozwiązania, które zastosowane zostały w Europie Zachodniej. Przedsiębiorstwa ze znacznie większym doświadczeniem mogą bowiem wskazać nam z czego warto korzystać. Warto więc sprawdzić, jak wygląda praca magazynów w Niemczech, Francji czy Anglii. Nie da się ukryć, że znacząca część firm tego typu to magazyny wysokiego składowania. Takie magazynowanie towarów pozwala bowiem na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Faktem jest jednak, że magazyny wysokiego składowania wymagają posiadania odpowiednich urządzeń, takich jak windy czy transportery, dzięki którym przenoszenie towarów na duże wysokości jest bezpieczne, szybkie i sprawne. Z tego właśnie powodu przeważająca liczba magazynów na terenie Europy jest obecnie w pełni zautomatyzowana. W swojej codziennej pracy wykorzystują nie tylko szereg urządzeń usprawniających pracę, ale również nowoczesne systemy, które pozwalają na planowanie realizacji zamówień, czy kontrolę stanów magazynowych.

Ogromne możliwości automatyzacji magazynów

Jak więc widać, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji magazynów ma szereg korzyści i przekłada się na realną poprawę stanu finansów firmy. Zakup urządzeń oraz wprowadzenie systemów, dzięki którym możemy zadbać o terminową realizację zleceń, czy zatowarowanie magazynów, to opłacalna inwestycja, która zwraca się naprawdę szybko. Co ważne, automatyzacja może być zastosowana w każdym z rodzajów magazynów - niezależnie od sposobu składowanych towarów, wielkości magazynu, czy specyfiki pracy. Automatyzacja może zostać wdrożona w każdym praktycznie przypadku, również na liniach produkcyjnych. Kluczowym jest, aby rozwiązania, na które się zdecydujemy, były dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb i rodzaju działalności. Dlatego też automatyzacja magazynów powinna być wdrażana etapowo. Przede wszystkim należy zacząć od obliczenia opłacalności inwestycji. Następnie należy zająć się projektowaniem rozwiązań, które sprawdzą się w danym przypadku. Dopiero wówczas możemy zająć się ich produkcją, montażem i konfiguracją. Prawidłowo wykonany system automatyzacji magazynu pozwala sprawniej zarządzać procesami oraz cieszyć się oszczędnościami.

Zarządzanie procesami

Każdy, kto zajmuje się prowadzeniem magazynu, wie doskonale, jak ogromne znaczenie ma kontrolowanie stanu towarów na magazynie czy planowanie realizacji zamówień. Tradycyjne metody rzadko kiedy się sprawdzają. Dochodzi do sytuacji, w których wysyłane jest niekompletne zamówienie, brakuje towarów na magazynie, albo niektórych pozycji asortymentowych jest zdecydowanie za dużo. Decydując się na nowoczesne systemy automatyzacji magazynu możemy uporać się z wszystkimi tymi problemami. Wśród dostępnych rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc, wymienić można między innymi automatyczne systemy komplementacji zamówień. Zarządzanie zasobami, ich kontrola, planowanie pracy magazynu - wszystko to odbywa się wówczas znacznie sprawniej.

Redukcja kosztów i optymalizacja stanowisk pracy

Wprowadzenie automatyzacji magazynu znacząco zmniejsza koszty ponoszone każdego miesiąca przez firmę. Jak to możliwe? Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że automatyczne urządzenia pozwalają zmniejszyć liczbę pracowników. Gdy proces paletyzacji czy układania towarów wykonują maszyny, nie potrzebujemy pracy rąk ludzkich lub możemy znacząco to zapotrzebowanie zmniejszyć. To jednak nie wszystko. Automatyzacja pozwala również w pełni wykorzystać możliwości pracowników. Ustawienie prędkości transporterów oraz innych urządzeń sprawia, że zatrudnieni pracują bez przestojów, przez co ich praca jest znacznie bardziej efektywna. To również przekłada się na zmniejszenie wydatków firmy. Często okazuje się bowiem, że wprowadzenie automatyzacji procesów magazynowych w przedsiębiorstwie oznacza dla niego możliwość uniknięcia nadgodzin czy też rezygnację z pracy w systemie trzyzmianowym, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych norm wykonanej pracy. Oszczędności płynące z redukcji kosztów odczuwalne są praktycznie od razu po wdrożeniu automatyzacji, zaś wydatki, jakie musimy ponieść na jej zakup, zwracają się już po kilku miesiącach. W czasach, w których oszczędności są podstawą bezpieczeństwa funkcjonowania firmy, ma to ogromne znaczenie.

Wybór dostawcy „know how” jest kluczowy

Wiemy już, że automatyczne systemy magazynowe to rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści i pozwala na wyeliminowanie większości problemów z jakimi zmagają się firmy zajmujące się magazynowaniem. Aby jednak magazyn automatyczny był w pełni funkcjonalny i spełniał swoje zadanie, nie możemy zdecydować się na zastosowanie pierwszych z brzegu urządzeń i rozwiązań. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że automatyzacja przemysłowa wymaga rozwiązań dopasowanych do specyfiki działania danej firmy. Rzeczowa analiza oraz zapoznanie się z rodzajem działalności, procesami istniejącymi w firmie oraz jej potrzebami pozwala stworzyć kompletne linie do automatyzacji, robotyzacji. Właśnie dlatego warto zlecić automatyzację magazynu firmie, która posiada nie tylko odpowiednie urządzenia, ale również wiedzę i doświadczenie we wprowadzaniu tego typu rozwiązań. Taką firmą jest z pewnością Inntec. To doświadczeni specjaliści w zakresie automatyzacji i robotyki, którzy są w stanie zaoferować kompleksowe usługi w zakresie ich wprowadzania. Decydując się na skorzystanie z ich usług mamy pewność, że oferta, jaką otrzymamy, będzie idealnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Więcej informacji na temat oferty tej firmy znajdziesz na stronie https://inntec.biz.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes