Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Biomed-Lublin chce mieć zapewnione finansowanie władu własnego CBR do końca XI

19.10.2018 12:17  Firma
Biomed-Lublin chce mieć zapewnione finansowanie władu własnego CBR do końca XI Biomed-Lublin pracuje obecnie nad finansowaniem wkładu własnego budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) i do końca listopada chce poinformować, w jaki sposób pozyska środki na ten cel, poinformowali przedstawiciele spółki. Realizacja inwestycji, na którą spółka otrzymała 14,9 mln zł dotacji ma rozpocząć się w grudniu br.

"Nie ma możliwości, by spółka zrealizowała budowę Centrum Badawczo Rrozwojowego ze środków własnych. Obecnie pracujemy nad sposobem finansowania naszego wkładu" - powiedział członek zarządu Włodzimierz Parzydło podczas konferencji prasowej. 

"Chcemy mieć gwarancję pozyskania środków na koniec listopada" - dodał prezes Marcin Piróg. 

Kilka dni temu Biomed-Lublin poinformował, że otrzymał z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotację wysokości 14,98 mln zł na utworzenie CBR. Wymagany wkład własny to 9,98 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w zakładzie produkcyjnym spółki w Lublinie w latach 2018-2020. 

"Priorytetem tego CBR jest realizacja agendy badawczej w zakresie produktów Onko BCG i Szczepionki BCG. Jednocześnie z badaniami uzyskujemy przychody ze sprzedaży produktów BCG. Największe inwestycje poniesiemy w I i III kwartale przyszłego roku" - dodał prezes. 

Efektem realizacji projektu CBR będzie wzbogacenie portfolio o nowe, innowacyjne produkty, zaś w wymiarze finansowym wzrost wartości EBITDA o ok. 13 mln zł rocznie. 

Biomed planuje także ekspansję geograficzną na wybrane rynki EU, Azji południowo-wschodniej w Bliskiego Wschodu, z partnerami zapewniającymi rentowny, szybki wzrost sprzedaży. 

W I półroczu na wydziale BCG spółka zwiększyła zdolności produkcyjne Onko BCG z 12 tys. opakowań do 36 tys. opakowań rocznie. Biomed zwiększył także zdolności produkcyjne na nowym wydziale Distreptazy - z ok. 600 tys. do 1,6 mln sztuk opakowań rocznie. W obu przypadkach obecnie trwają procedury walidacji i rejestracji zmian w procesie wytwarzania, których efektem będzie wprowadzenie produktów do sprzedaży w listopadzie br. 

"W I półroczu zrealizowaliśmy inwestycje, które nie były znaczące kwotowo - wyniosły ok. 3,5 mln zł, ale bardzo mocno wpłynęły na wzrost mocy produkcyjnych. W trzecim  kwartale nasze zdolności produkcyjne są takie, jak były w I półroczu. W czwartym kwartale wejdą do produkcji serie walidacyjne, więc przychody będą większe, ale znaczący wzrost będzie widoczny w przyszłym roku" - powiedział Parzydło. 

W IV kwartale oczekujemy efektów głównie inwestycji na wydziale BCG, dodał. 

Biomed podał, że efektem działań zrealizowanych w 2018 roku będzie w szczególności rozbudowa mocy produkcyjnych i wzrost wartości EBITDA o ok. 6 mln zł w 2019 r. 

Na 2019 roku spółka planuje dalsze zwiększenie zdolności produkcyjnych i docelowo w 2021 chce produkować 72 tys. opakowań rocznie  Onko BCG (wobec 12 tys. w I poł. 2018 r.)  oraz 240 tys. opakowań rocznie Szczepionki BCG (wobec 50 tys. w I poł. 2018 r.). Są to w ocenie spółki produkty strategiczne - o najwyższej marży i największym potencjale wzrostu. 

Jak poinformował prezes, Biomed-Lublin chce dla produktu Onko BCG stworzyć markę, pod jaką będzie on sprzedawany na polskim i zagranicznych rynkach. 

"Jest kilka firm, które mają produkt Onco BCG. Chcemy mieć własną markę tego produktu, przeprowadzić całą kampanię marketingową i na nowe rynki chcemy wchodzić z czymś, co już jest rozpoznawalne" - powiedział Piróg. 

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 31,4 mln zł w 2017 r. 

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes