Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Biomed znacznie poprawia rentowność

15.11.2017 08:43  Firma
Biomed znacznie poprawia rentowność
Lubelski Biomed wychodzi na plus w trzecim kwartale. Spółka zwiększyła marżę brutto na sprzedaży z poziomu 43% na 56%. Nowy zarząd sprawnie wdraża plan naprawczy. 

Biotechnologiczna spółka dzięki znacznej poprawie rentowności sprzedaży i ograniczeniu o kosztów ogólnego zarządu wypracowała w 3 kw. 2017 r. zysk operacyjny i zysk netto. Na poziomie operacyjnym był to 1 mln zł, wobec niemal 3 mln straty w tym samym okresie roku ubiegłego. Zysk netto w 3 kw. wyniósł 53 tys. zł, podczas gdy przed rokiem spółka odnotowała 3,8 mln zł straty.
 
Nowy zarząd pod kierownictwem Marcina Piróga od kilku miesięcy wdraża plan naprawczy w Biomedzie. Jednym z jego głównych założeń jest wysoka dyscyplina kosztowa. Zakończony kwartał przyniósł już pierwsze efekty – koszty SG&A zostały zredukowane o ok 700 tys. zł. Poprawa rentowności sprzedaży wynika ze zmiany struktury sprzedaży. Spółka zaprzestała sprzedaży preparatów osoczopochodnych, zwiększyła za to wartościowo o ponad 45% sprzedaż podstawowych produktów: szczepionek BGC, Onko-BCG, Distreptazy i Lakcidu, które pozwalają osiągać wysoką marżę. Sprawiło to, że mimo o 4 proc. r/r niższych przychodów, spółka wypracowała o 1 mln zł wyższą marżę. 
 
Równolegle przeprowadzono analizę aktywów spółki, czego skutkiem była m.in. sprzedaż marki Lakcid  - jedynego preparatu OTC w portfolio spółki - do Polpharmy. Zgodnie z umową Biomed nie zaprzestanie jednak produkcji tego probiotyku. W ciągu najbliższych 5 lat Biomed będzie go wytwarzał i dostarczał Polpharmie w wynegocjowanych cenach. Jednocześnie lubelska spółka uzyskała 5-letnią, automatycznie odnawialną na kolejne okresy 2 letnie, licencję na wytwarzanie i sprzedaż substancji czynnej lub jej preparatów na  rynkach zagranicznych, za wyjątkiem 15 krajów zastrzeżonych dla Polpharmy.
 
- Oprócz tego, że uzyskaliśmy w wyniku tej transakcji 17 mln zł, liczymy też na zwiększenie skali produkcji i poprawę rentowności. Pamiętajmy, że Polpharma ma znacznie szeroką sieć dystrybucji, – mówi Marcin Piróg, prezes Biomedu. - Mamy też możliwość oferowania naszych produktów podmiotom, które mogą sprzedawać je pod swoją marką na rynkach zagranicznych – dodaje. 
 
- Osiągamy bardzo satysfakcjonujące marżę na naszych produktach podstawowych. Jesteśmy przekonani, że znaczne zwiększenie wolumenów ich sprzedaży i pilnowanie kosztów, przyniesie w relatywnie krótkim horyzoncie zauważalną poprawę wyników i pozwoli między innymi na redukcję zadłużenia. Dlatego już teraz rozpoczynamy procesy inwestycyjne, które zwiększą nasze moce  – podkreśla Marcin Piróg
 
Pieniądze ze sprzedaży Lakcidu, a także nieruchomości w Mielcu i  Lublinie, zostały przeznaczone m.in. na spłatę dużej części zobowiązań. Redukcja zadłużenia będzie widoczna w wynikach za 4 kw. 2017. Pozostałe środki oraz gotówka pozyskana z emisji akcji serii M i N będą  przeznaczone na rozbudowę mocy produkcyjnych. Na początek spółka chce dokończyć rozbudowę linii dla Onko-BCG, co pozwoli jej potroić jego produkcję i sprzedaż. Planowane jest też uruchomienie nowego wydziału Distreptazy. Efekty tych inwestycji powinny być widoczne w wynikach ostatniego kwartału 2018 roku.
 
„BIOMED-LUBLIN” Wytwórnia Surowic i Szczepionek Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes