Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Capex na rozbudowę terminalu LNG to łącznie ok. 890 mln zł

03.04.2019 09:55  Firma
Capex na rozbudowę terminalu LNG to łącznie ok. 890 mln zł Całkowite nakłady inwestycyjne na realizowany obecnie program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu to ok. 890 mln zł, poinformował prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.

"Jeżeli chodzi o przewidywane nakłady inwestycyjne, to w tej chwili kalkulujemy, że będą to nakłady rzędu - łącznie, na cały program rozbudowy - ok. 890 mln zł" - powiedział Jakubowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zgodnie z wydaną niedawno decyzją Komisji Europejskiej, spółka będzie mogła na ten projekt uzyskać dofinansowanie w wysokości do 553 mln zł. 

Zobacz także: 
Polskie LNG ma decyzje środowiskowe i lokalizacyjne dot. rozbudowy terminalu LNG

"Proces pierwotnej budowy terminala to szacunkowo kwoty rzędu 3 mld zł" - dodał prezes.

Program rozbudowy obejmuje w części lądowej dostawienie nowych regazyfikatorów SCV, budowę trzeciego zbiornika i infrastruktury do przeładunku na kolej. W części morskiej przewidziano nowe nabrzeże dla statków. Rozbudowa zwiększy zdolności regazyfikacyjne terminalu do 7,5 mld m3 z 5 mld m3 obecnie, a istnienie trzeciego zbiornika pozwoli na perspektywę zwiększenia ich do 10 mld m3.

"Planujemy z końcem 2021 r zakończyć projekt SCV, a pozostałe trzy elementy zostaną zakończone w połowie 2023 r." - wskazał prezes.

W grudniu 2018 r. Polskie LNG ogłosiło przetarg na część lądową rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu w formule EPC, a w styczniu rozpoczęło postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę dodatkowego nabrzeża dla statków.

Polskie LNG to spółka zależna Gaz-Systemu, która jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu, jedynego tej skali obiektu importującego gaz skroplony w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: WYBÓR STRATEGII INWESTYCYJNEJ | Analiza techniczna   Szerokie spojrzenie na możliwości inwestycyjne
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes