Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Czy Polskę czeka ucieczka od etatów?

13.09.2018 14:08  Firma
Czy Polskę czeka ucieczka od etatów?
11 września 2018 r. w Warszawie Tax Care zaprezentował wyniki badania „Indeks Przedsiębiorczości”. Deklaracja co czwartego etatowca o przejściu na własną działalność oraz najwyższy poziom satysfakcji z pracy odnotowany wśród właścicieli firm były przedmiotem dyskusji z zaproszonymi ekspertami i dziennikarzami. Środowisko startupów, które gromadzi sporą liczbę najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców, reprezentowała Magdalena Jagieło z Fundacji Startup Poland.

Liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekroczyła 3 miliony. – Ten wynik utrzymuje się od ostatnich pięciu miesięcy – zaznaczył, prezentując badanie, Marek Sikorski, szef departamentu marketingu Tax Care. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowało się ponad ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, czyli ponad 900 nowych biznesów dziennie. To o ok. 100 więcej niż w dwa czy trzy lata temu – podkreślił. W tym roku zanotowano też najniższy wynik, jeśli chodzi o spadek wyrejestrowań działalności gospodarczych: w czerwcu to zaledwie 12,6 tys. przedsiębiorstw. Widać więc, że liczba firm w Polsce zaczęła rosnąć.
 
Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości Tax Care, własny biznes daje naszym rodakom więcej satysfakcji niż etat: ze swojej pracy jest wyjątkowo zadowolona połowa właścicieli firm. Natomiast tylko co czwarty zatrudniony na etacie wykazuje ten sam poziom optymizmu. Biorąc pod uwagę fakt, że co czwarta osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat założy własną działalność, otwiera się pole na działanie instytucji wspierających przedsiębiorców. 
 
- Badanie pokazało, że prowadzenie firmy przypomina survival, ale daje dużo satysfakcji. Zdecydowanie bardziej bezpieczna jest praca na etacie, a mimo to rozczarowuje – podkreślał Marek Sikorski.
 
Według prezesa Tax Care, można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli faktycznie tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany. Rzeczywistość temu sprzyja. – Praca na swoim nie tylko przynosi dużą satysfakcję, ale dzięki łatwiejszemu dostępowi do informacji i technologii, która opanowała już biznes na dobre, prowadzi się go sprawniej i szybciej niż kilkanaście lat temu. Dziś wielu przedsiębiorców korzysta z szeregu rozwiązań online pomocnych w prowadzeniu własnej firmy: e-faktur, usług w chmurze czy rachunku bankowego online – podsumował Adam Głos. 
 
Istotna jest również motywacja do założenia własnej firmy. – Startupowcy odczuwają silną potrzebę integracji z innymi z branży i budowania networkingu. To bardzo częste zjawisko występujące w ich środowisku, widoczne zwłaszcza w dużych miastach – mówi Magdalena Jagieło ze Startup Poland. Jej  zdaniem własny biznes umożliwia przedsiębiorcy wykorzystanie talentów oraz współpracę z podobnymi sobie ludźmi. Ponadto skraca ścieżkę decyzyjną – zamiast 30 kroków do podjęcia decyzji, można wykonać dwa – trzy i działać. 
 
Perspektywę osób stawiających pierwsze kroki w biznesie przedstawił Łukasz Jasiński na co dzień szkolący zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności: - Obecni początkujący przedsiębiorcy są bardziej niż ich poprzednicy sprzed 5-10 lat świadomi tego, co chcą robić, jaką formę prawną nadać swojej firmie i jakie wybrać opodatkowanie. Z jego obserwacji wynika, że w dużych miastach wśród przedsiębiorców dominuje zainteresowanie nowymi lub innowacyjnymi zawodami związanymi z IT. Natomiast w małych miejscowościach nadal duże znaczenie mają tradycyjne zawody, takie jak np. krawcowa.
 
Zdaniem Marka Sikorskiego, wnioski z wyników Indeksu Przedsiębiorczości wcale nie pokazują, że praca na etacie stała się przeżytkiem. – Część powstających firm stworzy miejsca pracy i będzie zatrudniać nowych pracowników na etatach. Część nawiąże współpracę z samozatrudnionymi lub z firmami jednoosobowymi – powiedział Sikorski. Potwierdza to wypowiedź przedstawicielki Startup Poland – Z danych zebranych przez naszą Fundację wynika, że aż 60% startupowców deklaruje, iż zatrudnia swoich pracowników na umowę o pracę – skomentowała Magda Jagieło. – Widać jednak, że obecnie praca na etacie nie daje tyle satysfakcji, co prowadzenie własnej firmy. Dziś jest w Polsce dobry nastrój dla przedsiębiorczości – podsumował Sikorski.

Tax Care
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes