Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Dynamiczny wzrost sprzedaży Grupy Paged, stabilna, wysoka rentowność

18.05.2017 08:28  Firma
Dynamiczny wzrost sprzedaży Grupy Paged, stabilna, wysoka rentowność
Skonsolidowane przychody Grupy Paged w I kwartale 2017 r. wzrosły rdr. o 12 proc., do 228,4 mln zł. Przemysłowo-inwestycyjny holding wypracował w minionym kwartale 32,8 mln zł powtarzalnej EBITDA (10% wzrost rdr.) oraz 19,4 mln zł powtarzalnego zysku netto (17,5 mln zł rok wcześniej).

O wzroście skonsolidowanej sprzedaży i zysku Grupy przesądziły wyniki segmentu sklejkowego, który w minionym kwartale sprzedał o ponad jedną piątą więcej sklejki niż rok wcześniej. Przechodzący reorganizację segment meblowy zamknął kwartał z zyskiem EBITDA, wobec straty przed rokiem. 
 
Wybrane dane finansowe:
  • 228,4 mln zł skonsolidowanych przychodów (204,2 mln zł w I kw. 2016 r.),
  • 35,4 mln zł raportowanej EBITDA (30,7 mln zł w I kw. 2016 r.),
  • 32,8 mln zł powtarzalnej (oczyszczonej z wpływu wydarzeń jednorazowych) EBITDA 
  • (29,9 mln zł w I kw. 2016 r.),
  • 25,8 mln zł zysku netto (33,1 mln zł rok wcześniej),
  • 19,4 mln zł powtarzalnego zysku netto (17,5 mln zł rok wcześniej),
  • 30,7 mln zł dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej,
  • 271,8 mln zł długu netto na koniec marca 2017 r.
- Mamy za sobą kwartał stojący zarówno pod znakiem dynamicznych, dwucyfrowych wzrostów sprzedaży i zysków, jak i szeregu strategicznych wyzwań związanych z działalnością Grupy. Motorem wzrostu wyników Grupy był w I kwartale segment sklejkowy, który dzięki coraz lepszemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych nowego zakładu w Morągu zamknął miniony okres z ponad 20% wzrostem wolumenu sprzedaży. Spółka Paged Meble, odpowiadająca za 13% obrotów Grupy, zakończyła kwartał wzrostem EBITDA, o czym przesądziła poprawa wyników zakładów produkujących meble szkieletowe.

Segment mebli skrzyniowych Paged Meble, od lat trwale nierentowny, zakończył kwartał z głębszą stratą niż rok wcześniej, utwierdzając nas w przekonaniu o konieczności wygaszenia działalności w tym obszarze - komentuje Tomasz Modzelewski, prezes zarządu Paged S.A. 
 
Segment sklejkowy, odpowiadający dziś za blisko 70% przychodów i 80% dodatniej, powtarzalnej EBITDA Grupy, zakończył I kwartał z blisko 18% wzrostem przychodów i niemal 22% wzrostem powtarzalnej EBITDA. O wzroście przychodów przesądziła wyższa sprzedaż sklejki iglastej, produkowanej w nowym zakładzie w Morągu, podczas gdy dynamiczny wzrost EBITDA został osiągnięty na sprzedaży sklejki liściastej, m.in. dzięki podwyżkom cen produktów oraz wyższemu wolumenowi sprzedaży. 
 
Przechodzący reorganizację Paged Meble odnotował w I kwartale 7% spadek przychodów, do 30,1 mln zł, związany z ograniczaniem nierentownych działalności projektowej oraz produkcji mebli skrzyniowych. Równocześnie, dzięki realizowanym działaniom naprawczym spółka dynamicznie zwiększyła marże na sprzedaży, do 21%, wypracowując 0,9 mln zł dodatniej EBITDA. Działalność kontynuowana Paged Meble, skoncentrowana na produkcji mebli szkieletowych (krzesła i stoły), adresowanych głównie do klientów biznesowych, zwiększyła marże na sprzedaży do 26%. 
 
– Chcemy dalej rozwijać produkcję mebli w tych segmentach rynku, w których nasze przewagi konkurencyjne – wysoka jakość i dobry design – pozwolą nam na wzrost zyskownej sprzedaży. Duże nadzieje wiążemy również z przejętą w I kwartale 2017 r. firmą Forbis Group, specjalizującą się w usługach wykończenia i aranżacji powierzchni komercyjnych, głównie sklepów, restauracji i biur. Współpraca między Paged Meble oraz Forbis Group może stać się impulsem wzrostowym dla obu uzupełniających się biznesowo przedsiębiorstw – komentuje Magdalena Bartoś, członek zarządu Paged i CFO Grupy.

Paged S.A. 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes