Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

GNB czeka na oferty od inwestorów, ale nawet bez nich może generować zyski

26.04.2019 12:09  Firma
GNB czeka na oferty od inwestorów, ale nawet bez nich może generować zyski GETIN Noble Bank spodziewa się wstępnych ofert od inwestorów na przełomie maja i czerwca, a ewentualnej finalizacji rozmów - w II połowie roku, poinformował prezes GNB Artur Klimczak. Jednak, jego zdaniem, bank jest w stanie generować pozytywne wyniki w średnim okresie nawet bez dokapitalizowania. Konieczna jest jednak uzgodnienie z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) korekty planu naprawczego i jego późniejsza realizacja.

"W procesie inwestorskim jesteśmy podmiotem, a nie przedmiotem. Nie otrzymałem do tej pory żadnych ofert i tyle na teraz mogę powiedzieć. Jednak według harmonogramu spodziewaliśmy się pierwszych ofert w maju-czerwcu i byłbym zdziwiony, by rozciągało to się w czasie" - powiedział Klimczak na konferencji prasowej.

Dodał, że obecnie prawdopodobnie kilka wybranych funduszy prowadzi due-diligence, analizuje wyniki finansowe, w tym także opublikowane dzisiaj. Dlatego konkretów dotyczących samej transakcji można spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku. Niemniej bank jest przygotowany na inne scenariusze.

"Każda instytucja powinna mieć kilka wariantów, szczególnie, gdy jest podmiotem, z nie przedmiotem. Jednym ze scenariuszy jest np. dokapitalizowanie z jednoczesnym połączeniem z tylko jednym bankiem" - wyjaśnił prezes.

Zobacz także: Getin Noble Bank miał 453,39 mln zł straty netto, 49,91 mld zł aktywów w 2018 r.

Przedstawiciele banku wyjaśnili, że obecnie luka kapitałowa wynosi w GNB nieco ponad 1 mld zł, ale podkreślali jednocześnie, że bank ma także ponadmiliardowe bufory, przekraczające wymogi unijne. Nie widzą problemów z realizacją planu naprawczego.

"W średnim okresie jesteśmy nawet w stanie przywrócić pozytywne wskaźniki kapitałowe nawet bez dokapitalizowania banku. Patrząc bowiem na nasze wskaźniki przychodów, wydatków i strat, mitem jest, że GNB nie jest w stanie generować dochodów. Poprawa wyniku może być całkiem przyzwoita, wierzę pojawienie się zysków, a ich zatrzymywanie będzie budowało bazę kapitałową" - wskazał Klimczak.

GNB zdaje sobie sprawę, że KNF będzie oczekiwała korekty planu naprawczego, choć bank nie czuje się bezpośrednio odpowiedzialny za listopadowe problemy. Prezes zapewnił, że jest w stałym kontakcie z Komisją, by wypracować jak najlepszy model dalszej restrukturyzacji.

"Obecnie pracujemy intensywnie nad korektą planu restrukturyzacji, ale nie został on jeszcze złożony w KNF. Należy jednak podkreślić, że jako bank musimy mieć cały czas realny wpływ na bieżącą działalność. Rozumiem przez to realizację restrukturyzacji i obniżanie kosztów" - wyjaśnił Klimczak.

W przypadku sukcesu otwierają się kolejne możliwości, które znacząco mogły by wzmocnić GNB.

Zobacz także:  EuroRating podniósł perspektywę ratingu B- GNB, potwierdził rating B+ Idea Banku

"W momencie, gdy nastąpi znacząca poprawa wyników, pojawia się oczywiście możliwość wyjścia po kapitał na rynek. Mamy taką możliwość zapisaną w naszym planie rozwoju" - podsumował prezes.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Jak inwestować w condohotele   Vantage Development SA Okiem ANALITYKA #42, Wojciech Bartosik
 

Notowania GETIN
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes