Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

INDATA realizuje innowacyjny projekt o wartości 7,9 mln zł

23.03.2016 15:15  Firma
INDATA realizuje innowacyjny projekt o wartości 7,9 mln zł Grupa INDATA – notowany na głównym parkiecie GPW holding informatyczny – rozpoczął badania nad innowacyjnym na skalę światową oprogramowaniem, które przyspieszy proces projektowania leków. Celem projektu pt. „Opracowanie narzędzi bioinformatycznych do poszukiwania leków” jest również utworzenie jednego z pierwszych w kraju nieakademickiego zespołu o charakterze interdyscyplinarnym łączącego kompetencje z obszarów informatyki, matematyki, chemii, biologii i fizyki. Projekt o wartości 7,9 mln zł uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Prace badawcze nad oprogramowaniem ruszyły już w styczniu, a 22 marca  Grupa INDATA otrzymała potwierdzenie współfinansowania projektu ze środków publicznych, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji i podpisaniu umowy o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wysokość dofinansowania wyniosła 5,4 mln zł ( 69 proc.).

Zakończenie badań przewidziane jest na drugą połowę 2018 roku. Wówczas oprogramowanie trafi do największych na świecie koncernów farmaceutycznych oraz najważniejszych laboratoriów badawczych.

– Fakt otrzymania środków publicznych na realizację naszego najnowszego projektu pokazuje, jak wysoką wartość społeczną mogą mieć przedsięwzięcia z obszaru bioinformatyki. Rozwiązania, które tak znacząco mogą ograniczyć nakłady finansowe przeznaczane na poszukiwanie nowych leków są nie do przecenienia w dobie współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Odebraliśmy już wiele sygnałów świadczących o tym, że efekty naszej pracy są z niecierpliwością wyczekiwane przez rynek farmaceutyczny – mówi Mateusz Szuściak, Dyrektor Operacyjny Grupy INDATA, odpowiedzialny za projekt z zakresu bioinformatyki.

Postępujące starzenie się społeczeństw rozwiniętych stanowi jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Zwiększa się również częstotliwość występowania i diagnozowania chorób neurologicznych, kardiologicznych czy nowotworów.

Konsekwencją jest rosnące zapotrzebowanie na leki, a co za tym idzie – na bardziej wydajne metody ich projektowania. Początkowe etapy projektowania leków opierają się w dużej mierze na analizie olbrzymich zbiorów danych nieustrukturyzowanych (dotyczących właściwości strukturalnych, biologicznych, chemicznych i fizycznych białek oraz małocząsteczkowych związków chemicznych), która wykonywana jest ręcznie przez badaczy. Analiza z wykorzystaniem obecnie dostępnych metod zajmuje minimum kilkanaście tygodni.

Narzędzie, nad którym Grupa INDATA prowadzi badania w ramach pionu INDATA Innovations, może skrócić ten proces do kilku godzin, zwiększając automatyzację analizy danych dzięki wykorzystaniu intensywnie rozwijającej się dziedziny uczenia maszynowego. Na szybszym opracowaniu farmaceutyków docelowo skorzystają przede wszystkim pacjenci. Większa wydajność to również znacząco mniejsze koszty ponoszone przez przemysł farmaceutyczny. Nowe oprogramowanie zmniejszy także koszty eksperymentów i przeszukiwania bibliotek chemicznych mających na celu poszukiwanie nowych leków.

Praca nad oprogramowaniem usprawniającym poszukiwanie leków wpisuje się w szerszą strategię Grupy INDATA, która zakłada tworzenie innowacyjnych rozwiązań m.in. z zakresu Internetu Rzeczy (Internet of Things) i bioinformatyki. Intensywne projekty badawczo-rozwojowe realizowane są przez pion INDATA Innovations, który opracowuje produkty i usługi m.in. dla dynamicznie rozwijającego się sektora farmaceutycznego.

Rynek ten wymaga bardzo szerokich, często unikalnych kompetencji. Dlatego właśnie INDATA podjęła decyzję o stworzeniu jednego z pierwszych w Polsce, nieakademickiego zespołu o charakterze interdyscyplinarnym. Zrzeszać on będzie ekspertów
z zakresu informatyki, statystyki, matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz nauk pokrewnych. Powstanie takiego zespołu pomoże Grupie INDATA w podejmowaniu nowych wyzwań i zleceń technologicznych i przemysłowych, oraz pozwoli na kształcenie interdyscyplinarnego pokolenia pracowników na wzór technologicznych amerykańskich gigantów, takich jak Google, General Electric, Bell Laboratories czy AT&T.


Grupa INDATA

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes